ÁNTSZ: egyelőre nincs baj a kórházakban
Az egészségügyi ellátások mintegy 20 százalékát vállalkozási formában látják el az orvosok, erre azonban július elsejétől nincs módjuk, mert vállalkozói szerződéseiket az adóhatóság színleltnek minősítheti, mondván, valójában alkalmazottak végzik a munkát. Csakhogy az alkalmazotti státus után fizetendő közterhekre a kórházak többségének nincs pénze, és a dolgozók jövedelmét is jelentősen csökkentik az alkalmazotti adók, járulékok. Ezért sok helyen nem is írták alá az új alkalmazási feltételeket. Az ÁNTSZ-nél állítják, ennek ellenére egyelőre sehol nem tapasztaltak ellátási zavarokat.
Az ügy szerdai parlamenti bizottsági megtárgyalása meglehetősen túlfűtött hangulatban zajlott le. A képviselők törvénymódosítást sürgettek, Mikola István (Fidesz), a bizottság alelnöke szerint azonban egy percet sem lehet várni, mert betegek halhatnak meg a kialakult káosz miatt. Kökény Mihály (MSZP) elnök arra kérte Mikolát, ne dramatizálja a helyzetet. Horváth Zsolt (Fidesz) jelezte: kitalálhatnak itt bármit, de be kell látni, hogy nincs annyi orvos, amennyivel betarthatnák a munkaügyi szabályokat, azaz az uniós előírásoknak megfelelően oldhatnák meg az ügyeletet.
Az egészségügyi tárcát képviselő Kovácsy Zsombor szakállamtitkár megoldást javasolt: a szabadfoglalkozású orvoslást. Az erről szóló törvény pontosan szabályozza a munkavállalás feltételeit, azaz szerinte kiállja a munkaügyi ellenőrzés próbáját. Csakhogy nem lehet valaki ugyanazon a munkahelyen alkalmazott és szabadfoglalkozású orvos is egyben. Csak az ügyeletre tehát nem alkalmazható ez a forma. Lapunknak Raffay Bálint, a szaktárca jogásza elmondta: a szabadfoglalkozású orvoslás tekinthető kvázi alkalmazotti jogviszonynak is, és az így foglalkoztatott orvos sem dolgozhat munkaidőkorlát nélkül.
Végül a bizottság a helyzet megoldására azt javasolta a kormánynak, hogy az irányelvekbe kerüljön bele az orvosi szabadfoglalkozás mint elfogadható foglalkoztatási forma. Emellett az érintett tárcák - a munkaügyi és az egészségügyi - az év végéig vizsgálják meg, miként lehetne a munka törvénykönyvét módosítani, és az egészségügyi ágazat sajátosságainak megfelelő megoldásokkal kiegészíteni. Az nem dőlt el, mi lesz addig.