Megállapodás a köztisztviselők leépítéséről
Csizmár Gábor, a munkaügyi minisztérium államtitkára az egyezség jelentőségét lapunknak úgy foglalta össze: gyors és szakszerű segítséget kapnak a közigazgatásból távozni kényszerülők. Ahhoz, hogy az elbocsátottaknak esélyük lesz minél hamarabb elhelyezkedni a versenyszférában, a szakszervezetek felelős magatartása is hozzájárul.
A megállapodásban - az érdekvédők kérésére - rögzítették, hogy az 50 évnél idősebbek, akik nyugellátásra még nem jogosultak, továbbá a gyermeküket egyedül nevelők, valamint a három- vagy többgyermekesek munkaviszonyát csak rendkívül indokolt esetben szüntetik meg, és a döntésnél figyelembe veszik a szociális helyzetüket. Arra, hogy az egyezség tartalmaz-e garanciát a megállapodásban foglaltak betartatására, Csizmár Gábor úgy reagált: három-három fős paritásos, úgynevezett panaszbizottságot állítanak fel, amely figyelemmel kíséri a megállapodás betartását. A hitelprogramról annyit árult el, hogy vállalkozás indításához, illetve vállalkozásban való közreműködéshez a tervek szerint kedvező feltételekkel hárommillió forintos, hosszú lejáratú hitelt vehetnek igénybe a távozók.
Az elbocsátottak, ha kérik, felmentést kaphatnak a munkavégzés alól a felmondási idő teljes tartamára, az év végéig megtarthatják utazási kedvezményüket, és az állami kezességvállalással felvett kölcsönük törlesztési ideje sem változik.
Megmarad
Változatlan feltételek mellett fizethetik vissza az állami garancia mellett felvett kedvezményes kamatozású lakáshiteleket mindazok, akiket a leépítések miatt elbocsátanak a közszolgálatból - erre is kiterjed a kormány és a szakszervezetek közötti megállapodás. Kérdéses azonban, hogy mi történik akkor, ha az egykori köztisztviselő vagy közalkalmazott hosszabb távon is állás nélkül marad, és nem tudja majd fizetni a törlesztőrészleteket. Ebben az esetben készfizető kezesként az államnak kell jótállnia helyette, kormányzati források azonban felhívták a figyelmet arra: ha valaki nem törleszti a munkáltatói hitelt, az adóssal szemben végrehajtási eljárást kezdeményeznek; több esetben is előfordult, hogy a lakást végül elárverezték. Így a nem fizetők valószínűleg most is hasonló következményekkel számolhatnának. (L. K.)