Megállapodás a köztisztviselők leépítéséről

Pályamódosító hitelprogrammal, képzési támogatással, speciális munkaerő-piaci szolgáltatásokkal segíti a kormány a közigazgatásból elbocsátottak elhelyezkedését. Ezt tartalmazza egyebek mellett a közigazgatásban elrendelt, mintegy 14-15 ezer köztisztviselőt érintő létszámcsökkentés végrehajtásáról szóló megállapodás, amit tegnap írtak alá a kormány és a szakszervezetek képviselői.

Csizmár Gábor, a munkaügyi minisztérium államtitkára az egyezség jelentőségét lapunknak úgy foglalta össze: gyors és szakszerű segítséget kapnak a közigazgatásból távozni kényszerülők. Ahhoz, hogy az elbocsátottaknak esélyük lesz minél hamarabb elhelyezkedni a versenyszférában, a szakszervezetek felelős magatartása is hozzájárul.

A megállapodásban - az érdekvédők kérésére - rögzítették, hogy az 50 évnél idősebbek, akik nyugellátásra még nem jogosultak, továbbá a gyermeküket egyedül nevelők, valamint a három- vagy többgyermekesek munkaviszonyát csak rendkívül indokolt esetben szüntetik meg, és a döntésnél figyelembe veszik a szociális helyzetüket. Arra, hogy az egyezség tartalmaz-e garanciát a megállapodásban foglaltak betartatására, Csizmár Gábor úgy reagált: három-három fős paritásos, úgynevezett panaszbizottságot állítanak fel, amely figyelemmel kíséri a megállapodás betartását. A hitelprogramról annyit árult el, hogy vállalkozás indításához, illetve vállalkozásban való közreműködéshez a tervek szerint kedvező feltételekkel hárommillió forintos, hosszú lejáratú hitelt vehetnek igénybe a távozók.

Az elbocsátottak, ha kérik, felmentést kaphatnak a munkavégzés alól a felmondási idő teljes tartamára, az év végéig megtarthatják utazási kedvezményüket, és az állami kezességvállalással felvett kölcsönük törlesztési ideje sem változik.

Megmarada lakáshitel-garancia

Változatlan feltételek mellett fizethetik vissza az állami garancia mellett felvett kedvezményes kamatozású lakáshiteleket mindazok, akiket a leépítések miatt elbocsátanak a közszolgálatból - erre is kiterjed a kormány és a szakszervezetek közötti megállapodás. Kérdéses azonban, hogy mi történik akkor, ha az egykori köztisztviselő vagy közalkalmazott hosszabb távon is állás nélkül marad, és nem tudja majd fizetni a törlesztőrészleteket. Ebben az esetben készfizető kezesként az államnak kell jótállnia helyette, kormányzati források azonban felhívták a figyelmet arra: ha valaki nem törleszti a munkáltatói hitelt, az adóssal szemben végrehajtási eljárást kezdeményeznek; több esetben is előfordult, hogy a lakást végül elárverezték. Így a nem fizetők valószínűleg most is hasonló következményekkel számolhatnának. (L. K.)

Csizmár Gábor államtitkár és Fehér József, a Magyar Köztisztviselõk és Közalkalmazottak Szakszervezetének fõtitkára írta alá az egyezséget - a háttérben Herczog László munkaügyi szakállamtitkár
Csizmár Gábor államtitkár és Fehér József, a Magyar Köztisztviselõk és Közalkalmazottak Szakszervezetének fõtitkára írta alá az egyezséget - a háttérben Herczog László munkaügyi szakállamtitkár
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.