Bioetanol üzemeket épít egy svéd cég Magyarországon
Stig-Gunnar Eriksson elmondta: a tervezett négy üzemben mintegy másfél millió tonna gabonát kívánnak feldolgozni évente, továbbá hozzávetőlegesen 600 ezer tonna biomasszát és mintegy 60 ezer tonna szerves hulladékot is. Ebből 124-125 gigawattóra villamos áramot, mintegy 480 ezer tonna bioetanolt, 460 ezer tonnányi gabonatörkölyt, 423 ezer tonna folyékony szén-dioxidot és 3 ezer tonna aktív szenet kívánnak előállítani.
A SEKAB üzemek 2009. évi árbevétele a tervek szerint már több mint 290 millió euró lesz, ebből 250 millió euró exportárbevétel.
A SEKAB Bioenergia Magyarország Zrt., amely keddig BKZ Beruházás-fejlesztési Zrt. néven működött, 160 millió forint jegyzett tőkéjű vállalkozás. Zsemberi László, az igazgatósági elnöke az MTI-nek elmondta: a cég 75 százalékban a svéd Svensk Etanolkemi AB (SEKAB) tulajdonában van, a fennmaradó hányadot pedig egy ciprusi cég birtokolja.
Magyarországon négy helyen kívánnak bioetanol üzemet építeni, Mohácson, Marcaliban, Gönyűn és Kabán. A beruházás várhatóan jövő év tavaszán-nyarán kezdődik, annak függvényében, hogy az engedélyeket milyen gyorsan kapja meg a társaság. Az üzemekben a termelés 2008. végén, 2009. elején indul meg.
A SEKAB elnöke elmondta: azért választották Magyarországot a befektetés helyszínéül, mert Közép-Európában Magyarország központi helyen fekszik, továbbá stabil az alapanyag-ellátás, valamint műszakilag magasan képzett munkaerő áll rendelkezésre.
A sajtótájékoztatón elhangzott: hosszú távon Magyarországon mintegy négymillió tonna gabonából lehet majd bioetanolt előállítani. A most bejelentett projekt önmagában 10 ezer mezőgazdasági munkahelyet teremt. A teljes magyarországi bioetanol-gyártás akár 30 ezer munkahely teremtését is lehetővé teszi - hangoztatta Zsemberi László.
Zsemberi László kifejtette: a bioetanol program csak akkor lehet sikeres Magyarországon, ha kormányzati támogatást kap. Ebbe a szakember beleértette az anyagi feltételek biztosítását és a törvényi, szakmai háttér megteremtését is. Arra a kérdésre a jelenlévők nem kívántak válaszolni, hogy mekkora összegű kormánytámogatásra számítanak a beruházásnál. A magyar cég igazgatósági elnöke ugyanakkor elmondta, hogy az Európai Unióban a beruházási összeg maximum 40 százalékát kaphatják támogatásként erre a célra.
Solymosi József, az agrárminiszter főtanácsadója arról beszélt, hogy Magyarországon az agrárgazdaság és az egész ország érdeke az alternatív energiaforrások, köztük a bioetanol eddiginél jobb hasznosítása. Ezért a kormány és az agrártárca is támogat minden olyan kezdeményezést, amely a fejlődést szolgálja ezen a területen.
(MTI)