Permet végzett a méhekkel
Nemcsak a kijáró méhek, hanem a kaptárokban levők - anyástól, heréstől - is elhullottak. Hasonló jelenséget soha nem tapasztaltak még a legavatottabb méhészek sem. Az elpusztult méhek száma már meghaladja a 120 milliót. A rejtélyt fokozza, hogy ebben az időszakban a méhcsípésekhez egyébként hozzászokott méhészek - legalább tizenöten - a méhszúrásokat követően belázasodtak, hányingerre panaszkodtak. Sok méhész lábán kalapácsütéseket idéző, véraláfutásos kiütéseket okozott a hozzáért növényzet.
Németkér polgármestere, Bakos Batu érdeklődésünkre azt mondta, feltételezhető, hogy valakik új szúnyogirtó szert próbáltak ki, repülőgépes gyomirtással egybekötve. Hozzátette, többen állítják, hogy a méhpusztulást megelőzően a nem messzi Pusztahencse térségében folytattak repülőgépes gyomirtást, s néhány nappal ez után kezdődtek a jelentősebb mértékű méhpusztulások. Mivel a légügyi hatóságoknak nem volt olyan információjuk, hogy az említett napokon felszállt volna gép, a polgármester ismeretlen tettes ellen feljelentést tett a rendőrségen.
Köllő Imre paksi rendőrkapitány közölte, szakértők bevonásával megkezdték a vizsgálatot, amelynek célja annak kiderítése, történt-e bűncselekmény.
Bognárné Ferencz Judit, a Tolna Megyei Növény- és Talajvédelmi Szolgálat növényvédelmi felügyelője szerint a tünetek mérgezésre és légi növényvédelmi tevékenységre utalnak. Nagyernyei Attila, a megyei méhészeti egyesület elnöke közölte, hogy a kár 40-50 méhészetet, mintegy 2200 méhcsaládot érint. Egy-egy méhcsalád 50-60 ezer tagból áll, így az elpusztult méhek száma 120 millió körül lehet. A szakember elmondta, hogy az említett környéken, illetve az Alföldön található a legnagyobb - világviszonylatban is egyedülálló - selyemfű- (vaddohány) ültetvény, amelyből igen jó minőségű, fűszeres illatú mézet állítanak elő a méhek - éppen ebben az időszakban. Nem véletlen, hogy sok méhész vándorolt ide az ország távoli térségeiből, így ők is hasonló kárt szenvedtek, mint a helybeliek.
Nagyernyei Attila hozzátette, hogy a laboratóriumi vizsgálatok eredményei még nem állnak rendelkezésükre, de az előzetes adatok szerint nagy a valószínűsége, hogy az óriási kárt egy olcsó rovarirtó szer, a negyedik generációs szerves piretroid okozta, amivel tilos légi permetezést végezni. Ez az anyag hét-nyolc napig hat, megtapad a növényeken, gázosodik, és még az eső sem tudja lemosni.