Zenekar kalapács alatt
A flamand kulturális miniszter, Bert Anciaux úgy döntött, a következő évadra nem ad állami támogatást a Beethoven Academie kamarazenekarnak. Pedig az együttes tizenhét programot, több koprodukciót tervezett. Végső kétségbeesésében ezért úgy határozott a flamand zenekar vezetősége, hogy az
eBay-en "adják el" magukat. Egy euró volt a kikiáltási ár, és a licitek pillanatok alatt elérték a majd' nyolcezer eurót. Az internetes ajánlattételt mégis visszavonta a zenekar.
- Morális okokból kényszerültünk erre - nyilatkozta brüsszeli tudósítónknak Bart Michiels, a kamarazenekar vezetője. Elmondta, a flamand kormány döntése után, amely megvonta tőlük a központi támogatást, lehetetlen helyzetbe kerültek, zenészeik pedig az utcára. Az internetes árajánlatokat követve felvették a kapcsolatot a legnagyobb összeget, 100 ezer eurót (28 millió forintot) kínáló magánszeméllyel, aki meggyőzte őket jóindulatáról, ám maguk látták be: nem lehet embereket, művészeket ilyen módon "kiárusítani". - Mit is jelent az, hogy valaki megvesz egy zenekart? Művészcsoportként valójában "megfizethetetlenek" vagyunk - érzékelteti a problémát Bart Michiels, hozzátéve: ma sem lát kiutat. Különösen, hogy a jövő évre lekötött 75 koncertjükhöz egymillió euróra (280 millió Ft) lenne szükségük.
Nem példa nélküli, hogy egy zenekar az eBay-en hirdeti magát. A BBC Music Magazine szerint tavaly júliusban a Birminghami Városi Szimfonikus Zenekar próbált támogatást szerezni az internetes aukción. Ők a legtöbbet licitálónak felajánlották: vezényelheti az együttest az egyik próbán. A nyertes 7112 fontot adott a lehetőségért, ezt megfejelték egy gyorstalpaló oktatással, amelyet a zenei vezető, Sakari Oramo vezetett. A próbát vacsora követte a zenekari tagokkal, és a nyertes eltölthetett egy éjszakát egy négycsillagos birminghami szállodában is. A befolyt összeget a zenekar oktatási és művelődési programjaira fordítják.
A legnagyobb hazai online árverező ház, a Vatera egyik ügyvezetőjét, Csupor Eriket kérdeztük arról, volt-e hasonló eset a cég életében. Mint kiderült, kétségbeesett zenekar még nem árulta magát a Vaterán. Pár éve egy egészséges férfi egyik veséjét transzplantáció céljából akarta elárverezni. A piacteret működtetők úgy döntöttek, törlik ezt a hirdetést. Nemrég viszont híres emberek "árulták magukat", azaz azt a lehetőséget, hogy együtt vacsorázhasson vagy teázhasson velük a legmagasabb összeget kínáló versenyző. Földes László (Hobo) például egy csángó település, Magyarfalu megsegítéséért gyűjtött. A licit utolsó öszszege 162 ezer forint volt. Kőbán Rita a Fehérkereszt állatvédő ligának gyűjt, míg a filmrendező Szőke András szolgáltatást dobott a piactérre: vacsorázni lehetett vele, valamint megvásárolni Badár Sándorral közös előadását - majd kiárusította filmes ereklyéit is.
De mit csinálnak a hazai zenekarok, ha támogatás híján vannak? Tavaly nyáron a Budapesti Filharmóniai Társaság Zenekara a kulturális minisztérium előtt gyászzenét játszott. Vittek magukkal koporsót is, rajta a zenekar neve és az: Élt 152 évet. A muzsikusok azért tiltakoztak, mert az akkori miniszter, Bozóki András nem adta meg az elődje, Hiller István által ígért támogatást. A zenekar ügyvezetője, Mali István lapunknak elmondta, 50 millió helyett tavaly 12 milliót kaptak, a tüntetésnek köszönhetően további 20 millió kiegészítő támogatáshoz jutottak. Úgy hozták ki az évadot, hogy csökkentették a zenekari tagok fizetését. Az idén valamivel jobb a helyzet: az év elején 38 millió forintnyi állami pénzt kaptak.
Nem könnyű mecénást találniuk a zenekaroknak. De mint nemrég írtuk: a Budapesti Fesztiválzenekar 2007-től 450 millió forinttal járul hozzá az együttes fenntartásához, így a költségek harmadát vállalja. Egy jótékonysági koncerten ugyanis Soros György amerikai üzletember 100 ezer dolláros támogatást ígért nekik, ha a zenekar ehhez magánszponzoroktól kétszer ennyit szerez.