Négy év múlva átalakul a haderő
Szekeres Imre a Katonai Felderítő Hivatal budapesti attaséértekezletén kedden reggel arról beszélt, hogy olyan változásokat szeretne, amelyek megerősítik a honvédség képességeit. Mint mondta, arra fog törekedni, hogy egyensúly alakuljon ki a nemzeti érdek, a szövetségi kötelezettségek, illetve a pénzügyi-, személyi- és infrastrukturális feltételek között. Közölte, hogy a kormány szeretne aktívabban részt venni a missziós feladatokban. Ezek kapcsán kiemelte az afganisztáni tartományi újjáépítési csoport beindításának fontosságát.
Tapasztalatai szerint nagy társadalmi elismertsége van a honvédségnek, a szövetséges országok részéről pedig komoly elismerés illeti a katonák tevékenységét. Azt szeretné, hogy ezek a pozitív visszajelzések még jobban megerősödjenek. A miniszter közölte, hogy kiválasztotta azokat a munkatársait, akik a terveinek megvalósításában segítségére lesznek, hétfőn kinevezték a tárca szakállamtitkárait. Bali József lett a tárca védelempolitikai, Wapplerné Balogh Ágnes pedig a jogi és adminisztratív szakállamtitkára. Mindketten államtitkárként dolgoztak eddig a minisztériumban.
A védelmi, tervezési és infrastrukturális szakállamtitkári posztot Füredi Károly tölti be, ő eddig a Miniszterelnöki Hivatal gazdasági ügyeiért volt felelős. A miniszter közölte, hogy erre a posztra először Fapál Lászlót, a honvédelmi tárca eddigi közigazgatási államtitkárát kérte fel, aki azonban nem vállalta a feladatot. Szekeres Imre hangsúlyozta, hogy a szerkezet, a létszám, az infrastruktúra és a haditechnika kérdésében megalapozott program alapján fog dönteni a kormány, erről még az ősszel állást foglal a kabinet.
Megvizsgálják a nemzetvédelmi egyetem jövőjét is, amelyről szeptember 30-ig dönt majd a kormány, az egészségügyi intézményhálózatról pedig október végéig határoznak. Már ezekkel párhuzamosan megkezdődik a honvédséget érintő stratégia-alkotás, amely során egyebek között meghatározzák, milyen parancsnokság működjön a Magyar Honvédségben. Mérlegelik például azt a lehetőséget is, hogy egy egyesített parancsnokság jöjjön létre. A kormány ebben a kérdésben még az ősszel dönteni fog.
A miniszter kiemelte azt az elképzelését, hogy a honvédelmi tárca egy épületbe költözzön, illetve hogy az összes háttérintézményt is el lehetne helyezni egyetlen épületben. Minden más olyan ingatlant, amire nincs szükségük, értékesíteni fognak, a bevételből pedig befejezik a Honvédkórház rekonstrukcióját és a katonák életkörülményeit is javítják.
Az a szándéka, hogy minden olyan intézmény, amelynek feladata nem kötődik a honvédséghez, az a megfelelő miniszteriális rendbe tagolódjon be - tette hozzá. A miniszter a jövő héten bemutatkozó látogatásra utazik a NATO főtitkárához, illetve az Európai Unió vezetőivel is találkozik. A védelmi attasé értekezleten csak a miniszter előadása volt nyílt a sajtó számára, a katonadiplomácia tennivalóit, aktuális követelményeit és módszereit már zárt ajtók mögött tárgyalták. Jelenleg négy földrészen, 25 ország fővárosában működik magyar attaséhivatal. Összesen 41 ország védelmi tárcájával, haderejével áll Magyarország katonadiplomáciai kapcsolatban. (MTI)