Gyurcsány: ritkán dőlnek el az utcán a dolgok
"Azzal, hogy az ösztöndíjat nem abból a pénzből fizetjük mint eddig (...), az állam eddigi kifizetéseit szociális támogatásra tudjuk fordítani, így egy átlagosnál alacsonyabb szociális helyzetben lévő hallgató több szociális támogatást tud kapni az új rendszerben, mint korábban" - mondta Gyurcsány Ferenc, aki még hétfőn délután állt a mikrofon elé.
A reform célja az is, hogy a diákok legjobb 15 százaléknak ne egyszerűen csak ne legyen tandíja, hanem magas tanulmányi ösztöndíjat és a mainál magasabb szociális támogatást kapjon. A miniszterelnök szerint aki szociálisan rászorult és legalább közepesen jól tanul, az is több támogatást fog kapni a tandíj bevezetését követően, mint most. Az első évben nem lesz tandíj, a teljesítményeket pedig folyamatosan mérni kell - mondta. "Sokkal intenzívebb szociális támogatás kell, ezt teremti meg az új felsőoktatási törvény(...)"- hangsúlyozta a miniszterelnök.
Az oktatási reform azt is jelenti, hogy a leggyengébben tanulók költségeit ne az állam ne fizesse. "Több pénz a felsőoktatásban, erősebb szociális támogatás, nagyobb teljesítményelv" - összegezte az új rendszer jellemzőit. A miniszterelnök az interjúban beszélt a színlelt szerződésekről is. Hangsúlyozta, hogy a közterhek viselése közös felelősség. Mint mondta, a színlelt szerződések megkötésével a vállalat és a dolgozó abban egyeznek meg, hogy kikerülik az adófizetési kötelezettséget. "Mások meg azt kérdezik, miért nincs elég pénz a kórházakra, utakat felújítani" - folytatta. A miniszterelnök szerint a színlelt szerződéseket kötő munkaadókkal szemben szakszervezetet kell alapítani, erős munkásképviseleteket kell teremteni, és felhívni a vállalatok, intézmények figyelmét, hogy nem lehet az emberi sorsokkal "kibabrálni". Hozzátette: "Nem tudunk négymillió munkavállalót egyedileg megvédeni, nem állhatunk ott mindegyik mellett".
A megszorítások miatt bejelentett tüntetések, sztrájkok kapcsán arra a kérdésre, hogy mit üzen azoknak, akik reménytelennek érezve helyzetüket képesek az utcára vonulni, a miniszterelnök azt válaszolta: "tárgyalni, tárgyalni, tárgyalni". Hozzátette: "Nagyon ritkán dőlnek el az utcán a dolgok, az a dolgunk, hogy szót értsünk egymással, és ha lehet akkor tárgyalóasztalnál".
2 százalékos növekedés?
A gazdasági növekedés a következő két évben lassulni fog a költségvetési intézkedések miatt, idézték külföldi hírügynökségek Gyurcsány Ferenc miniszterelnököt. A hazai össztermék (GDP) jövőre várhatóan 2 százalékkal, 2008-ban 3 százalékkal nőhet, írta a Dow Jones hírügynökség, a kormányfő Budapesten dolgozó külföldi újságíróknak tartott tájékoztatója után.
"Ezek konzervatív becslések... Utána a gazdaság dinamikát kaphat." - idézte a miniszterelnököt a hírügynökség. "Úgy véljük, 2008-tól a magyar gazdaság visszaszerzi gyorsulási képességét" - idézte a Reuters hírügynökség Gyurcsány Ferencet, és hozzátette: a kormányfő szerint a költségvetési manőverezés tere 2008 második felétől és 2009-től bővülni fog, de csak szerényen.
Az infláció, amely átmeneti lökést kap az adóemelésektől és a közüzemi díjak emelésétől, 3 százalék köré fog visszatérni, amint a költségvetés fenntartható pályára áll, írta a Dow Jones a miniszterelnök tájékoztatója után. A szigorú adóintézkedések enyhíthetők 2008 második fele után, amikor a költségvetés manőverező tere eléri a GDP-nek körülbelül az 1 százalékát.
"A mozgástér 2008 második felétől, 2009-től nőni fog. Ezt az adóteher enyhítésére és egyes szociális célok elérésére lehet kihasználni. Nem akarjuk túlbecsülni a mozgásteret, a várakozás körülbelül a GDP 1 százalékára szól" - idézte a kormányfőt a hírügynökség. A miniszterelnök megerősítette a kiigazítási program célját. "Nem lehetséges feladnom e program céljait. Nem lehet visszafordulni vagy lazítani" - idézte szavait a Reuters.
Gyurcsány szerint nincs szükség további takarékossági intézkedésekre a már ismertetetteken kívül, de a kormány kész alkalmazkodni a körülményekhez, ha azok változnak, írta a Dow Jones. - A jelenlegi helyzet minden fontos elemét számításba vettük, de válaszolnunk kell a kihívásokra, ha jönnek - idézte a miniszterelnököt a hírügynökség. A kormány és a Magyar Nemzeti Bank jó együttműködése alapvető a szilárd gazdaságpolitika számára, az együttműködés alapja az intézmények függetlenségének tisztelete, idézte a Reuters a miniszterelnököt, és hozzátette: a kormányfő tartózkodott a pénzügypolitika kommentálásától a keddi tájékoztatón.
"A népszerűségi mutatókra való összpontosítás sokba került az országnak. A feladataimra akarok összpontosítani, nem pedig a népszerűségemre. A legnagyobb kihívás az, hogy meg kell változtatni az emberek hozzáállását, meg kell értetni velük, hogy az állam nem független tőlük, hanem az övék" - idézte Gyurcsány Ferencet a Dow Jones.
(MTI)