A híd után a Kossuth térre
Több mint húszezer aláírást gyűjtöttek össze az "Igazság napja" elnevezéssel ma délután fél hatra, a budapesti Kossuth térre a Gyurcsány-kormány megszorító intézkedései ellen meghirdetett demonstráció szervezői. A civilnek öndefiniált akció szervezői "Mit akar a nép?" címmel petíciót adnak át a kormányfő megbízottjának. "Ki tudod majd fizetni a villany- és gázszámládat? A reálbércsökkenést választottad? Vállalkozásod túléli az adóemeléseket? A felvett hitel megemelt törlesztő- részleteit tudod tovább fizetni? Biztos vagy munkád megtartásában? Tudod vállalni továbbtanulásod költségeit? És reménykedsz gyermekeid továbbtanulásában? Egyetértesz a gyógyszerár-emelésekkel és a vizitdíjjal? Várod az APEH vagyongyarapodást ellenőrző kommandóját? Ha NEM a válaszod, csatlakozz (...)" - olvasható az interneten szervezett akció felhívásában.
A Kossuth teret - ahol a megállni tilos táblákat hétfőn kitették - már június 22-én "lefoglalták". A szervező, a jobboldali körökben jól ismert pécsi informatikus, Szentannai József a július 4-i dátumot prózai okokkal magyarázza: "a fővárosiak a hétvégén kirajzanak". A dátum persze szimbolikus: e napon vették blokád alá szélsőjobboldali tüntetők az Erzsébet hidat a 2002-es választások után, a szavazatok újraszámlálását követelve. A "hídfoglaló" Budaházy György jogellenes akciójára emlékezve (amelynek résztvevőit a rendőrség gumibottal és könnygázzal oszlatta szét) azóta minden évben július 4-én szerveznek tüntetéseket hasonló célokkal és eszközökkel, Ébredés napja címmel. Az időzítés emellett utalás az USA függetlenségi nyilatkozatára is.
Az idén törvényesen bejelentett tüntetés civilségéről ellentmondásos hírek jelentek meg. A Magyar Hírlap szerint a nyári "civilnek álcázott tüntetési hullám" mögött a Fidesz áll. Ezt a párt és Szentannai is tagadta. Azt elismerte, hogy többször hitet tett Orbán Viktor és politikája mellett, a mai tüntetést azonban garantáltan civilnek mondta.
- A feleségemmel ketten szervezzük, és kizárólag civil adományokat fogadtunk el - mondja Szentannai, aki állítása szerint nem tagja semmilyen szerveződésnek. Jobboldali kötődés ide vagy oda: fölolvassák Thürmer Gyula munkáspárti elnök levelét is, miután a párt jelezte az akció támogatását.
- Más párttól nem kaptunk ilyen jelzést - mondta Szentannai arra, hogy Molnár Tamás Jobbik-alelnök is jelezte: "fiataljaink ott lesznek". Szentannai felhívásában amúgy felkért minden, a megszorításokat ellenző érdekvédelmi képviseletet és pártot, hogy "morális támogatásának kinyilvánítása mellett vegyen részt a rendezvényünkön". A szervező kérdésünkre azt felelte: ez egy szabad ország, az jön tiltakozni, aki akar. Az eddigi visszajelzések alapján a szervező nagyobb tömegre számít, bár, mint mondta, sokan panaszkodtak, hogy vonatjegyre sincs pénzük. Viszont tud olyan városról (amelyet azonban nem nevezett meg), ahol az önkormányzat fizeti a tüntetésre érkezők buszát.