Vihart kavart Orics enyhe büntetése

Rég nem látott módon osztja meg Bosznia-Hercegovina közvéleményét a hágai nemzetközi bíróság június 30-án kihirdetett ítélete. Camel Agius bíró tanácsa kétévi börtönbüntetésre ítélte a bosnyák Naser Oricsot, a srebrenicai védelmi hadtest háborús parancsnokát, aki már el is hagyhatta scheveningeni börtöncelláját, mert az ítéletnél hosszabb ideje, több mint három éve tartóztatták le.

A bíróság bűnösnek találta Oricsot abban, hogy parancsnokként nem akadályozta meg a visszaéléseket és a kegyetlenkedéseket a rendőrségen fogva tartott szerb rabok ellen. Az ítélet szerint, habár tudta, hogy a bebörtönzötteket bántalmazták, egyikük meg is halt, azt a módszert választotta, hogy nem tesz semmit, ami ezt a helyzetet megváltoztatná. Az enyhe ítéletben valószínűleg az is szerepet játszott, hogy a háború utáni években Orics gyakran nyújtott segítséget az SFOR békefenntartóinak szerb háborús bűnösök felkutatásában és letartóztatásában.


A szerbiai és a szerb köztársaságbeli embereket azonban az indoklás nem hatja meg. A vezető politikusok közleményei, a napilapok publicisztikái gyalázatról, szégyenteljes ítéletről szólnak, amely megkérdőjelezi a nemzetközi bíróság legitimitását és hitelességét. Eddig is az volt a véleményük, hogy a hágai bíróságot pusztán azért hozták létre, hogy a balkáni háború résztvevői közül kizárólag csak a szerbeket vonja felelősségre. A Srebrenica környéki szerbekből különösen élénk indulatot váltott ki az ítélet. A bratunaci megölt családok egyesületének egyik tagja, aki a háborúban a fiát veszítette el, egyenesen azt mondta, hogy „előbb fogom megölni, mint hogy újra együtt éljek a fiam gyilkosával”.


A Hágában a nemzetközi bíróságon meghozott Naser Orics-ítélet, nem tudok rá mást mondani, szégyenteljes, az igazságszolgáltatás sötétsége – fogalmazott lapunknak tegnap Budapesten a Duna-bizottság ülésén részt vett Vuk Draskovics szerb külügyminiszter. Draskovics állítása szerint Orics legalább háromezer szerb halálában felelős, így az ítélet igazságtalan. Orics parancsnoksága alatt idegen hitzsoldosok, arab mudzsahedek, iszlám terroristák is szolgáltak.


Draskovics emlékeztetett rá, Carla del Ponte, a fővádló 18 évet kért Oricsra, amit a bírák végül is leengedtek két évre. Hágában kettős mérce szerint mérnek, tette hozzá a szerb külügyminiszter, a körözött Ratko Mladicsnál hangoztatják a parancsnok felelősségét, míg Naser Oricsnál (aki ugyancsak katonai parancsnok volt) ezt az elvet nem alkalmazták.
A Szerbia körüli helyzet a külügyminiszter megítélése szerint romlik. Az EU álláspontja világos, ha megvan Mladics, továbbléphetnek a kapcsolatok normalizálása felé. – Ám – mondja Draskovics – nem tudjuk, hol van Mladics. Tavaly még Szerbiában volt. A Nyugat segítsen a felkutatásában, teszi hozzá, emlékeztetve rá, a horvát háborús bűnöst, Ante Gotovinát is külföldön tartóztatták le.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.