Klapka gyémántüzlete lehúzta a rolót
- Meg voltam győződve az üzlet sikeréről, a forgalom jó volt, kizártnak tartottam, hogy ezzel bukni is lehet - mondja az üzletember, aki a kudarcot a hazai vevőkör pénztelenségének tulajdonítja.
- Majdnem százmilliómba került az időzáras páncélszekrény, a kamerarendszer és a védelmi berendezés. Olyan biztonsági rendszert teremtettem, akár a legjobb bankok. Az induló árukészlet 200 milliós volt, a gyémánttól és a briliánstól kezdve a drágaköveken át mindenféle ékkövekkel díszített ékszereket árult a tizenkét alkalmazott. A briliáns és a drágakövek Indiából szerezhetők be a legolcsóbban, de Izraelből és Amszterdamból is hozták a minőségi árut. Akármilyen hihetetlen, de a probléma akkor kezdődött, amikor gyors ütemben kezdett felmenni az arany világpiaci ára. Rövid idő alatt a háromszorosára nőtt annak a nemesfémnek az értéke, amely minden ékszer alapja. Ez a magasba húzta a briliáns és a drágakövek árát is - magyarázza Klapka, aki szerint hazánkba főleg vékony pénztárcájú turisták látogatnak.
- A havi rezsit sem termelte ki az üzlet, előfordult, hogy négy hét alatt 5-8 milliós veszteség ért. Hét éve foglalkozom aranyüzlettel, azóta pontosan tudom, hogy a kisember egyre kevésbé fektet ékszerekbe. Június utolsó éjszakáján 12 óra alatt 620 euróval ment fel az arany kilónkénti világpiaci ára. Az euró, az olaj és a nemesfém erősödik, a forint pedig gyengül - mondja fel Klapka György a közismert tényt.
A vállalkozó másik, aranyra és régiségekre szakosodott boltját nem zárja be, de ez nem derűlátását jelzi.
- Pangás van. Aki tavaly húszezerért tudott venni egy csinos csecsebecsét a feleségének a házassági évfordulóra, az ma ugyanazt negyvenezerért kapja meg - magyarázza a 78 éves üzletember, aki a magyar gazdaság minden területére rövid távon a legjobb esetben is csupán "állóvizet" jósol.
Klapka György most úgy véli: az adóemelés és az általános drágulás csak később hozhatja meg a remélt fellendülést.