Európa-bajnokság!

Megtörtént az, ami 1990. június 24. óta nem: a brazilok kiestek a világbajnokságon. Ez idő alatt döntőt ugyan vesztettek, de menet közben még véletlenül sem búcsúztak el, hiszen egymás után háromszor voltak finalisták. Közben szinte minden rekordot megdöntöttek: előbb négyszeres, majd ötszörös világbajnokok lettek, s legutóbb hétből hét diadallal vitték el a pálmát. S hogy miért csak szinte? Mert több csúcs megjavítása 2006-ra maradt, illetve maradt volna. Sikerült véghez vinni a labdarúgó-világbajnokságok történetében páratlan tizenegyes győzelmi sorozatot, Ronaldo pedig minden idők első számú vb-gólszerzője lett; ám nem sikerült - a labdarúgás históriájában először - sorozatban négy alkalommal döntőt játszani, s persze hatszoros vb-aranyérmese sem lesz egyelőre a futballnak. A hatodik elsőséget - bár az sem egyszerű eset... - könnyebbnek tetszik megszerezni, mint az egymást követő döntős szereplések négyes rekordját felállítani, hiszen az legközelebb 2022-ben valósulhatna meg, ha a brazil csapat addig valamennyi alkalommal eljutna a világbajnokság csúcstalálkozójáig.

Ez már-már egyenlő a lehetetlennel.

Ám az sem akármi - sőt -, hogy ebben a hallatlanul gyorsan változó világban a brazilok ily hosszú ideig képviselték az állandóságot. A tizenkét esztendeje az Egyesült Államokban rendezett tornától számítva huszonhat vb-meccset játszottak, ezek közül húszat megnyertek, míg egyaránt hármat döntetlennel, illetve vereséggel zártak. (1998-ban nemcsak a franciáktól, hanem a norvégoktól is kikaptak, miután ténnyé vált: bármilyen eredmény esetén csoportelsők.) Olyan nagyon még ezen a világbajnokságon sem égtek le, elvégre négyszer nyertek, egyszer vesztettek, s a gólkülönbségük 10-2.

De - leírni is furcsa - mehetnek haza.

Két okból. Mindenekelőtt azért, mert a "bűvös négyszög" hirtelenjében egyszögre változott: a Kaká, Ronaldinho, Ronaldo, Adriano kvartett tagjai közül csupán Ronaldo futballozott brazil módra, a másik három kontraformában játszott. Bizony Kaká is - akinek akadtak príma megmozdulásai, de összességében mélyen "maga alatt" maradt -, hát még Ronaldinho és (két gólja ellenére) Adriano! Két német újságot néztem át vasárnap reggel, a franciák elleni 0-1 után. A nagy négyes a következő osztályzatokat kapta: Ronaldo 4 és 5, Ronaldinho 5 és 6, Kaká 5 és 6, Adriano 6 (mivel csak csereként szerepelt, a lapok egyikében nem értékelték). Hangsúlyosan hozzá kell tenni, hogy Németországban az 1-es a legjobb érdemjegy, és 6-ost csak ritkán, egészen rossz teljesítmény esetén adnak az itteni újságírók. S leszögezhető az is: a németek a brazilokkal szemben egyáltalán nem kárörvendők, nem ünneplik a favorit kudarcát, sőt - miként eddig - tisztelettel vannak az immár csak excímvédő iránt. Amikor szombat este Anglia elköszönt, megannyi német fiatal ült autóba, hogy vidáman dudálva haladjon keresztül a városon, ám Brazília búcsúja után csönd volt. A 6-osok kizárólag annak szólnak: a virtuózok nem nyújtottak semmit sem. Hogy miért nem, az rejtély, még akkor is, ha a franciák fölöttébb fegyelmezetten - és világszínvonalon védekezve - futballoztak, hiszen Ronaldo három "elveszett" támadópartnerének a korábbi négy találkozón sem ment igazán a játék.

Horvátország, Ausztrália, Japán és Ghána ellen még ez is belefér: Franciaországgal szemben már nem. Az 1998-ban aranyérmes kékek - akik első két vb-mérkőzésükön roppant gyöngén játszottak, és a Togo elleni siker alkalmával is szenvedtek, de nagyon - a spanyolok legyőzésével visszanyerték önbizalmukat, és szombaton a reneszánszukat élték abban az értelemben, amilyen intelligensen és tisztán futballozva kikapcsolták a brazilokat. Thuram és Vieira megint bebizonyította, milyen nagy játékos, Zidane pedig újra szobrot emelt önmagának: a zseniális irányító e mérkőzésen is mindenkit meggyőzött arról - ha támadt kétség egyáltalán efelől -, hogy az utóbbi évtized legragyogóbb labdarúgó-dirigense a világon. A futballtól már-már elbúcsúzó "Zizou" - akinek a csoportmérkőzések második fordulója után attól kellett tartania, hogy soha többé nem léphet már pályára - a spanyolok meg a brazilok ellen megújult, és produkciójával parádés pályafutása legszebb fejezetét egészítette ki, nem éppen nyúlfarknyi szakasszal. Ez döntött: Thuram Thuram, Vieira Vieira, Zidane Zidane volt, míg a brazil kulcsfigurák nem is hasonlítottak önmagukra. Ezúttal Ronaldo se nagyon, de őt meg kell védeni, hiszen más úgy éket játszani, ha Kakától és Ronaldinhótól a megszokott módon érkeznek a labdák, mint ha nem jön egyetlen passz sem...

Ezzel együtt a brazilokat butaság volna "temetni", már csak azért is, mert olyan hatalmas meglepetés nem született. Magam ötven-ötven százalékot adtam a két csapatnak a mérkőzés előtt, belekalkulálva azt, hogy a franciák - a brazilok elleni korábbi sikerélményeik után - koránt sincsenek begyulladva a sárga mezesektől, sőt sokkal inkább nyomasztja a dél-amerikaiakat a kékekkel való találkozás. A szenzáció abból fakad - egy rangadón az 1-0-ás végeredmény semmiképp sem az -, hogy Brazília olyan magasságokba jutott az előző világbajnokságokon, amilyen kiemelkedő tizenkét éve azelőtt csak legfényesebb korszakában, 1958 és 1970 között volt. (Megszakítva Liverpoollal - ó, Albert Flóri, Bene Feri, Farkas Jancsi, Mészöly Kálmán és a többiek!) Noha 1994-től "csupán" két - és nem három - vb-aranyérmet nyert, a korábbiaktól eltérően aratott a Copa Americákon (1995-től négyszer játszott döntőt, és háromszor győzött), továbbá főszerepet vitt az új keletű Konföderációs Kupákon (1997-től három döntő, két elsőség).

A második legnagyobb vb-szériának most vége, de akármilyen szomorúak is a brazilok, bárki beláthatja: mindig minden nem válhat valóra. Igazából ennyi esett meg Frankfurtban, nem több, még ha az artisták nem egy sztárja csalódást keltett is a továbbiakban Európabajnokságként funkcionáló vb-n. (A négyek mezőnye ugyebár: Franciaország, Németország, Olaszország, Portugália.) Amiért a brazilok helyében tényleg aggódnék, az az: miután 1970-ben lezárult az első szuper korszak, majd' negyedszázaddal később kezdődött a második, a mostanáig tartó...

Anglia efféle vb-múlttal egyáltalán nem büszkélkedhet, mi több, túlzás nélkül kijelenthető: a világbajnokságot nem a szigetországiaknak találták ki. Ha eltekintünk az Angliában rendezett - és hazavezetett... - 1966-os tornától, akkor azt kell felidézni: a brit csapat a döntőbe egyszer sem, és a négy közé is csak egyszer jutott. (Sőt, több ízben már a selejtezőkön kiesett.) Alapjában véve tehát semmi különös nincs a brit búcsúban, jóllehet az rendkívüli körülmények között következett be. Ricardo, a portugál kapus Helmut Duckadamra emlékeztetett: a Steaua játékosa az 1986-os BEK-döntő tizenegyespárbajában a Barcelona labdarúgóinak mind a négy lövését hárította, az utód pedig három angol kísérletet hiúsított meg, és kis híja volt, hogy nem ért el "4-0-t", mint román kollégája, hiszen Hargreavesnak a kezéről bepattanó labdáján is "rajta volt". S bár a sorsjátékos ráadás kimenetele leginkább a szerencsén múlik, az angolok csak ámítják magukat, ha a sors könyörtelenségére hivatkoznak, mert szombaton épp olyan nehézkesen és fantáziaszegényen futballoztak, akár Paraguay, Trinidad és Tobago, valamint Ecuador ellen. Vagy mint megannyi vb-n ez előtt...

Ezzel szemben Luiz Felipe Scolari előtt le a kalappal! Noha a szakvezetőnek tizenegy egymást követő győzelem után "be kellett érnie" egy döntetlennel - hetet a brazilokkal, négyet a portugálokkal aratott az előző, illetve a mostani vb-n -, a tréner veretlenségi sorozata még tart, és irányításával Portugália válogatottja véghez vitte azt, amit korábban csak egyszer: a legjobb négy közé jutott. Az első elődöntős részvételnek immár negyven éve - annál gyönyörűbb a jubileum! -, és ki gondolta volna, hogy Ricardót, Ricardo Carvalhót, Fernando Meirát, Figót vagy Cristiano Ronaldót a vb-szereplést illetően együtt lehet majd emlegetni az Augusto, Eusebio, Torres, Coluna, Simoes bombaötössel? Jelzem, 1966-ban az akkor bronzérmes portugálok - a magyarokhoz hasonlóan - 3-1-re legyőzték a brazil válogatottat.

Amikor a portugáloknak megy, a braziloknak nem megy...

Góllista

5: Klose (német).

3: Crespo (argentin), Henry (francia), Podolski (német), Maxi Rodriguez (argentin), Ronaldo (brazil), Fernando Torres (spanyol), Villa (spanyol).

2: Adriano (brazil), Bosacki (lengyel), Bravo (mexikói), Cahill (ausztrál), Delgado (ecuadori), Dindane (elefántcsontparti), Frei (svájci), Gerrard (angol), Maniche (portugál), Rosicky (cseh), Sevcsenko (ukrán), C. Tenorio (ecuadori), Toni (olasz), Vieira (francia), Wanchope (Costa Rica-i).

Ronaldinho és Henry meghitt duettje - mintha a francia lenne megrendültebb
Ronaldinho és Henry meghitt duettje - mintha a francia lenne megrendültebb
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.