Szonda Ipsos: kormánypárti pontvesztések

Az elmúlt hónapban minden kormánypárti politikus veszített a népszerűségéből. A legnagyobb pontszámesést Gyurcsány Ferenc könyvelheti el, akinek múlt havi 56 pontja ezúttal 48-ra csökkent. E jelentős veszteség ellenére nem sokkal került hátrébb (a második helyről az ötödikre) a miniszterelnök. A lista élén ugyanis meglehetősen ritka a mezőny, 2-3 pontos különbségek vannak az egymást követő személyek között, nem úgy, mint a középmezőnyben, ahol azonos pontszámok sokasága olvasható a nevek mellett. Másfelől, Gyurcsány helyezését kedvezően érintette, hogy ezúttal minden élcsoportban lévő politikus pontszáma csökkent.

Önkéntelenül adódik az összevetés az 1995 elején bevezetett Bokros-csomag időszakával, de a két esemény körülményei között számos eltérés van. A '94-es választást követő háromnegyed évben az akkori miniszterelnök rokonszenvpontszáma 70 pontról 55-re apadt. A meglepetésszerűen érkező gazdasági megszorítások következtében Horn Gyula egyetlen hónap alatt 11, Bokros Lajos 8 pontot veszített. A mostani gazdasági szükségdöntések nem érték váratlanul a közvéleményt. Ezek a körülmények valamivel kisebb mértékben rontottak a főszereplők megítélésén, mint a bő tíz évvel előttiekén. Akkortájt csak Bokros és Horn "vitte el a balhét", nekik esett számottevő mértékben a pontszámuk, a többi kormánypárti politikusé lényegében nem. Ezúttal viszont minden MSZP-s és SZDSZ-es politikusnak kisebb lett a rokonszenvmutatója.

Gyurcsány megítélésének romlása mögött kevésbé a politikai szimpátiák, sokkal inkább társadalmi-demográfiai tényezők húzódnak. Az átlagosnál nagyobb, 10 pontot meghaladó csökkenést regisztráltunk az aktív dolgozók, a nyugdíjas éveik előtt járók, az alapfokú és szakmunkás képzettségűek, valamint a kisebb-közepes városokban élők körében.

A listára két új miniszter is felkerült. Szekeres Imre belépője jobban sikerült, mint Molnár Lajosé. A honvédelmi miniszter korábbi politikai pályájának köszönhetően az emberek hat tizede számára ismert személyiség. Az egészségügyi tárca újdonsült vezetőjének a nevét még kevesen (minden negyedik választó) ismerik. A vállalt - az eddigi közvélemény-kutatási tapasztalatok szerint meglehetősen népszerűtlen - funkció be is pozicionálta Molnár Lajost, 38 pontos népszerűségi indexet ért el. (Szonda Ipsos)

Az adatfelvétel ideje: 2006. június 15-23. A megkérdezettek száma: 1500 fő, akik együttesen az ország 18 éves és annál idősebb lakosságát képviselik. Alapsokaság: 18 éves és idősebb, állandó magyarországi lakóhellyel rendelkező magyar állampolgár.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.