A miniszterelnök az MSZP-ben kampányol
A megszorító intézkedések és a párhuzamosan indított reformok közepette elvesznek a nyilvánosságban a kormány politikáját meghatározó gondolatok. Ezért Gyurcsány Ferenc az MSZP szombati választmányi ülésén "emlékeztető" értékkatalógust adott.
A fenntarthatóság hiánya Gyurcsány szerint minden más változást veszélybe sodor, épp ezért drasztikusan át kell alakítani egyes ellátórendszereket. Például az utóbbi négy évben a gyógyszerár-támogatásra szánt összeg évi 150 milliárd forintról több mint 300 milliárdra ugrott. Ha ez így menne tovább - mondta Gyurcsány - húsz év múlva az ország semmi mást nem tudna fizetni, mint a gyógyszereket.
A hatékonyságra azért van szükség, hogy ne fizessünk többet, mint amennyit feltétlenül muszáj. Így a kormánynak költségvetési plafonokat kell beállítania, tartalékokat kell képeznie, és mérnie kell, hogy van-e túlköltés.
Az igazságosságot felsőoktatási példával indokolta a miniszterelnök. Szerinte nem járja, hogy jelenleg a nehezebb sorsú családok gyerekei járnak költségtérítéses szakokra, mivel annyi hátrányt hoztak otthonról, hogy a felvételinél alulmaradnak a tehetősebb famíliákból származókkal szemben. A jövőben a hátrányos helyzetűek több szociális támogatást, a jól teljesítők pedig több ösztöndíjat kapnak.
A szolidaritás kapcsán a gázártámogatást említette Gyurcsány. A jövőben ez a pénz nem alanyi jogon jár, hanem a rászorulók kapnak segítséget.
A fejlesztések tehetik jobbá az országot, így Gyurcsány szerint különösen fontos a források megfelelő felhasználása.
Konkrét kérdésekről szólva a miniszterelnök a hét végén elmondta, hogy két év múlva léphet életbe a nagy értékű ingatlanokra kivetett adó. A 2008-as dátum indoka: ezekről az épületekről egyelőre nincs nyilvántartás. Igaz, egyelőre a kormány sem tudja, mely ingatlanok gazdáit adóztatná meg - Gyurcsány szerint egyelőre kérdéses, hogy húsz-, ötven-, vagy netán százmillió forint legyen az értékhatár.
Gyurcsány úgy fogalmazott, hogy még nincs döntés a vizitdíj bevezetéséről. Legutóbbi lapszámunkban azt írtuk: heteken belül dönt a kormány arról, hogy az orvosi szolgáltatást igénybe vevőknek milyen esetekben kell fix összeggel hozzájárulniuk a költségekhez. Az általunk ismertetett szakértői tervezet alkalmanként ötszáz forintos hozzájárulással és a szeptemberi bevezetéssel számolt. Úgy tudjuk, hogy a kormányzat folyamatosan mérlegeli a lehetséges hatásokat, s a legutóbbi információink szerint egyelőre inkább visszatartanák ezt az egyébként szükségesnek tartott intézkedést.
Újra kezdődik a meggyőzés
Ismét kampányolni fog Gyurcsány Ferenc. A parlamenti és az őszi önkormányzati választások közti időben nekilóduló kormányfő az MSZP különböző szervezeteit, illetve a szocialista frakciót kívánja újra meggyőzni. Növekszik ugyanis a feszültség a megszorító csomag és a reformokkal kapcsolatos információhiány miatt. Az eddig szűk stábjával kormányzó miniszterelnök most igyekszik szélesíteni a döntéshozatali nyilvánosságot: ígérete szerint a jövőben menetrendszerűen beszámol a kabinet terveiről a képviselőcsoport, az eddig mellőzött 20 fős országos elnökség, illetve a választmány előtt. A szocialisták szerint azonban az az igazi kérdés, hogy a gesztus pusztán formai lesz-e, avagy tartalmi is - magyarán: a pártszervezetek érdemben is befolyásolhatják-e a kormányzati munkát.
Mindenesetre a szombati választmányi ülés résztvevői szerint fontos, hogy Gyurcsány úgy érezte: ebben a körben is fel kell idéznie a kabinet valódi céljait. (A hangulatjavítás érdekében a beszédek előtt Selmeczi Tibor humorista próbálta poénba fordítva elmondani a miniszterelnök dilemmáit.)
- Hagytuk, hogy gazdasági szakemberek, újságírók, ellenzéki politikusok értelmezzék a lépéseket. Az ő mondandójukat persze nem árnyalta a lényeg: azaz milyen politikai célok is vezetik a baloldalt - kesereg egy szocialista politikus. Ráadásul - veszi át a szót egy választmányi tag - rossz volt a kommunikációs stratégiánk. A zárt ajtók mögé húzódó kormány annyira felfűtötte a kíváncsiságot (és egyben a bizonytalanságot), hogy azt kizárólag egy minden részletre kiterjedő magyarázatsorral lehetett volna kielégíteni.
Javítják majd az információ-áramlást "rendszeren belül" is. Épp időben, hisz Karsai József múlt hétfőn sérelmezte, hogy a frakciót szavazógépnek használják. Többek szerint Karsai kirohanása a békési képviselő "magánszáma" volt. Mások szerint viszont érzékeltette a frakcióban meglévő feszültséget.
Nem véletlen, hogy számos képviselő kifogásolta: Gyurcsány egy szűk stábbal hozza meg döntéseit (igaz, a frakció választott vezetése is részt vesz az előkészítésben), s nem tiszta számukra az ütemterv sem. Azaz általánosságban deklarálja a kormányfő, hogy meddig lesznek hatályban a megszorító intézkedések, a törvénytervezetekben viszont határidő nem szerepel.