A terror elleni háború jogsértéseit bírálja a vezető amerikai lap

A szövetségi legfelsőbb bíróság helyesen tette, hogy megfedte GeorgeBush amerikai elnököt a terrorizmus elleni harc egyoldalújogfelfogásáért - írja a The Washington Post szerkesztőségikommentárjában azzal kapcsolatban, hogy a taláros testületjogszerűtlennek minősítette és leállította a guantánamói foglyokfeletti ítélkezésre létrehozott különleges katonai bizottságokat.

A liberális The Washington Post szerint itt az ideje, hogy a kongresszus kiköszörülje a jogi csorbát.

A legfelsőbb bírák többségi határozata árnyaltabb módon a kongresszust is elmarasztalta, amely leginkább az oldalvonalon kívülről figyelte eddig a terrorizmus elleni háborút és hagyta, hogy a kormány maga határozza meg a szabályokat, lábbal tiporja a törvényeket és az amerikai alapértékeket - olvasható a kommentárban.

A legfelsőbb bíróság állásfoglalása most arra kényszeríti a kormányt, hogy a kongresszus segítségével találjon megoldást a terrorizmussal gyanúsított külföldiek bíróság elé állítására. A taláros testület döntése horderejénél fogva egyben lehetőséget teremt arra, hogy helyreállítsák a hatalmi ágak kibillent egyensúlyát. A veszélyt a lap abban látja, hogy az őszi választásokra való tekintettel a kormány sürgetni fogja a kongresszust, amely elsietett döntéseket hozhat. A kommentár szerint a kongresszus nem viselkedhet továbbra is mindent gépiesen jóváhagyó testületeként azután, hogy ilyen sokáig szabad kezet adott a kormánynak.

Eljött az ideje, hogy ország helyrehozza az öt éve elkövetett hibát, amikor a végrehajtó hatalom egy újszerű háborút régi, elavult törvényekkel és önmaga által kitalált új szabályokkal kezdett megvívni. Most esély nyílt arra, hogy megalkossák a terrorizmus elleni harc jogi keretét, ha a kongresszus hajlandó végezni a munkáját - jegyzi meg a The Washignton Post szerkesztőségi kommentárja.

A lap egy másik cikkében arról ír, hogy a legfelsőbb bírósági döntés után egyre többen sürgetik a guantánamói létesítmény bezárását. A kormánynak az okoz leginkább fejtörést, mit csináljanak az ott őrzött 450 fogoly közül azzal a száz fogollyal, akiket túl veszélyesnek tartanak ahhoz, hogy szabadon bocsássák őket. Név nélkül nyilatkozó kormányzati tisztviselők valószínűnek tartják a fogolytábor felszámolását, bár erre még nincsen menetrend, se konkrét terv.

A külügyminisztérium tárgyalásokat folytat több országgal arról, hogy a foglyok kétharmadát visszaküldjék hazájukba. Ami a kubai haditengerészeti bázison őrzött kemény magot illeti, két megoldás is felmerült: átszállítják őket az Egyesült Államokba valamelyik szövetségi vagy katonai börtönbe, vagy pedig egy másik államra bízzák őrizetüket. Ez utóbbira még egyetlenegy ország sem vállalkozott.

(forrás: MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.