Markó a régi és az új harcáról Romániában
A nemzetállami kereteket meghaladó korszerű szemlélet, illetve a nacionalista, nemzetállamot megtartani akaró törekvések továbbra is ütköznek egymással Romániában, a megindult pozitív folyamatok nem váltak még visszafordíthatatlanná, ezért a romániai magyar közösség nem mondhat le az összefogásról - erre az alapgondolatra építette fel beszédét Marosvásárhelyen Markó Béla, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke.
Az RMDSZ Szövetségi Képviselők Tanácsának (SZKT) ülésén Markó felhívta a figyelmet: Európában ma a nemzetállamok alkonyának vagyunk a tanúi, a nemzetállam a mai körülmények között bilincs a fejlődni vágyó régiók, kisebbségek és nemzetek számára. A földrész átrendeződik, folytonos mozgásban van. Romániában továbbra is együtt van még az egymással ellentétben álló két szemlélet: az egyik a nemzetállamok káros, fékező hatását szeretné megszüntetni, a másik viszont éppen a nemzetállami kereteket szeretné megtartani. Még a jelenlegi román kormánykoalíción belül is ütközik egymással ez a kétféle látásmód - vélte Markó Béla.
Szerinte Románia és az erdélyi magyar közösség jövője szempontjából rendkívül fontos, hogy az ország 2007. január elsején csatlakozhasson az Európai Unióhoz, amelyben ez a közösség határok nélkül lehet majd együtt Magyarországgal. A mai román kormánykoalíciót azonban (amelyet a demokraták, liberálisok, az RMDSZ és a konzervatívok alkotnak) e pillanatban csak az integrációs cél tartja össze - hangoztatta Markó, aki szerint ez kevés. Hiszen ebben a koalícióban oly nagy a széthúzás, hogy a csatlakozás után újra kell majd gondolni az együttműködés alapjait, a kormányprogramot, sőt akár a kormány összetételét is.
Markó utalt a Traian Basescut államelnöki székbe juttató demokraták és a Calin Popescu Tariceanu miniszterelnök vezetése alatt álló liberálisok szüntelen ellentéteire. Nem lehet felelős döntéseket hozni az ország érdekében, ha minden döntés politikai csaták tárgyává válik, legyen szó a kisebbségi törvény másfél éve húzódó parlamenti vitájáról, a korrupció elleni harcról vagy a titkosszolgálatok hatáskörének bővítéséről - hangsúlyozta a szónok, aki szerint ebből a versengésből csak nagyotmondás születik, populistábbnál populistább javaslatok látnak napvilágot a politikai rivális népszerűségének visszaszorítására, a fontos dolgok pedig elvesznek e pártpolitikai küzdelemben.
Márpedig az emberi és kisebbségi jogok érvényesítése, a kisebbségi törvény elfogadtatása nem az RMDSZ egyoldalú célja, a többség és a kisebbség egymáshoz való viszonyának rendezése az egész ország érdeke - hívta fel a figyelmet a politikus, hangsúlyozva, hogy az RMDSZ a jelenlegi koalícióban senkinek sem a "kliense" vagy a "csatlósa". Ez a szövetség - mondta - egy másfél milliós magyar közösség önálló, szabad képviselője, amely nemcsak e kisebbségnek, hanem Románia egészének az érdekeit szeretné érvényesíteni.
Beszédében Markó Béla kitért a Székely Nemzeti Tanács (SZTN) korábbi rendezvényeire, nevezetesen a székelyudvarhelyi és a ditrói Székely Nemzetgyűlésre. Ditró szerinte paródia volt, tekintettel az alacsony részvételre, arra, hogy ott szerinte nem hangzott el semmi érdemleges. A székelység továbbra is bízik az RMDSZ együttműködésen és párbeszéden alapuló politikájában. De nyomatékosan felhívta a figyelmet Markó arra is, hogy az RMDSZ-nek még sok mindet kell tennie Székelyföld felemelése érdekében.
(forrás: MTI)