A miniszterelnök hat szempontja a reformokhoz
Hat szempont érvényesítését nevezte a miniszterelnök az MSZP országos választmányának budapesti ülésén annak feltételeként, hogy Magyarország a régió legerősebb országa legyen.
A kormányfő szerint a fenntarthatóság, a hatékonyság, az igazságosság, a teljesítmény ösztönzése, a szolidaritás és a fejlesztések szükségesek a reformok megvalósításához. A felsoroltak megvalósítása konfliktusokkal, nehézségekkel jár - tette hozzá Gyurcsány Ferenc.
"A Magyar Szocialista Párt az elmúlt hónapokban, a választásokat megelőző időszakban nagyon határozott és nagyon világos közös célt jelölt ki az ország számára, azt a célt, hogy Magyarország ennek a régiónak egyik legerősebb, legsikeresebb országa legyen, és a sikerben ne csak kevesek, hanem milliónyian osztozhassanak" - fogalmazott a miniszterelnök, hozzátéve: ennek érdekében legalább hat célt kívánnak megvalósítani.
Túlköltések
Gyurcsány szerint a fenntarthatóság hiánya minden mást veszélyeztet. Példaként említette, hogy az elmúlt négy évben a gyógyszerkasszára fordított összegek megduplázódtak, ha ez így folytatódik, akkor húsz év múlva az ország semmit mást nem tud fizetni, mint a gyógyszereket. Az energiaárakról azt mondta: nem tud elképzelni olyan családot, amelyik kimegy a piacra, bevásárol, és amit vett, azt fél áron továbbadja. Ha kétszer annyiért vesszük a gázt, és kiderül, hogy ez tartós probléma, akkor az a felelőtlen, aki nem azt mondja, hogy hozzá kell ehhez nyúlni - érvelt a miniszterelnök.
A hatékonyságra azért van szükség, hogy ne fizessünk többet, mint amennyit feltétlenül muszáj - folytatta a miniszterelnök. A kormánynak nem szabad megengedni, hogy "vég nélkül és nyakló nélkül" folyamatosan kifolyjon a kezünk közül a pénz. Ezért nem elég csak apró módosításokat tenni, hanem költségvetési plafonokat kell beállítani, tartalékokat kell képezni, negyedévente mérni kell, van-e túlköltés - magyarázta.
Tandíj, ösztöndíj, szociális támogatás, szociális gázár
Az igazságosságról azt mondta: az nem járja, hogy jelenleg a felsőoktatásban azok járnak költségtérítéses szakokra, akik nehezebb sorsú családokból származnak. Ezek a diákok annyi hátrányt hoznak otthonról, hogy a felvételinél nem tudnak megküzdeni a tehetősebb családból származó gyerekekkel. Gyurcsány az igazságos felsőoktatás ügyében említette következő szempontként a teljesítmény ösztönzését: a jobb teljesítményt meg kell fizetni, mert ez szolgálja a közös célokat. Aki jól tanul, kapjon több ösztöndíjat, aki hátrányos helyzetű, több szociális támogatást - magyarázta.
A szolidaritás kapcsán a gázárt említette példaként: a mostani rendszer nem igazságos, változtatni kell rajta, mégpedig úgy, hogy azoknak kell több támogatást adni, akik igazán rászorulnak.
Könnyű volt Nagy Imrének?
Végezetül a források megfelelő felhasználását, a fejlesztések szükségességét hangsúlyozta. A kormányfő ezután kisebb történelmi visszatekintéssel folytatta beszédét. Mint mondta, sosem volt könnyű előidézni a változásokat. Könnyű volt a reformkorban hozzányúlni a nemesek jogaihoz? Nem volt konfliktusos előkészíteni a kiegyezést? Könnyű volt '53-ban Nagy Imrének? Könnyű volt '56? - sorolta a kérdéseket.
Szocialista politikusok példáját is említette a miniszterelnök. A választmányi ülésen jelen lévő Nyers Rezső egykori MSZP-elnökkel kapcsolatban azt mondta, neki sem volt könnyű elindítani a gazdasági reformokat annak idején, mint ahogy Horn Gyulának sem kimondani a NATO-csatlakozás szükségességét.
"Magyarország érteni fogja, hogy amit csinál a baloldal, az nem önmagáért van, hanem az országért. (...) Azért a holnapért, ami a mánál igazságosabb és erősebb lesz" - fogalmazott Gyurcsány Ferenc.
Vita a kommunikációról
Nem a kommunikáció volt rossz, hanem nem szántunk elég időt arra, hogy értelmezzük, mi miért történik. Ezért most újra az egészről fogunk beszélni, vagyis arról, hova szeretnénk az országot eljuttatni - közölte a politikus a Gyurcsány Ferenc felszólalása utáni vitáról.
Simon szerint a miniszterelnök felszólalása és az azt követő, önkritikus elemeket is tartalmazó vita segített abban, hogy lezárjanak egy szakaszt. - Megértettük, mik azok a feladatok, amelyekről a következő hetekben döntést kell hozni, és azt is megértettük, mik azok a hibák, amiket elkövettünk - állapította meg. Idézte Gyurcsány zárt ülésen elhangozott egyik mondatát, miszerint "látjuk azt, hogy nehezebb kormányozni, mint kampányolni volt".
Elmondta: a vitában szóba került az is, hogy a reformok bevezetéséhez sokkal fegyelmezettebb munka szükséges a frakcióban és a többi pártszervezetben is.
Elhangzott az is, hogy nem szeretnének "meglepetés csomagokat". Minden olyan döntést, ami az egyensúly megteremtéséhez szükséges, a következő hetekben világossá tesznek és nem készülnek arra, hogy akár az adótörvényekben, akár más területen a ciklus további szakaszában újabb egyensúlyteremtő hozzanak.
Simon elmondta, hogy új együttműködési formát hoznak létre az országgyűlési frakció és a választmány között annak érdekében, hogy segítsék a belső információáramlást. Arra a kérdésre, hogy a döntést indokolta-e a hétfői frakcióülésen Karsai József képviselő által megfogalmazott kritika, a választmány elnöke azt mondta: jelzésértékű volt, ami a frakcióülésen történt, azt mutatja, hogy sokkal nagyobb figyelmet kell fordítani a belső információáramlásra. A most hozott döntés azt szolgálja, hogy mindenki, aki részese a döntésnek, megfelelő időben kapjon tájékoztatást, hogy a döntést maga részéről vállalni tudja.
Az ülésről kiadott sajtóanyagban az is szerepel, hogy a testület elfogadta az MSZP idei költségvetését.
(forrás: MTI)