A hollandok megkeverték az EU-kártyát
Alaposan elszámította magát Jan Peter Balkenende holland kormányfő, aki úgy vélte: hárompárti koalíciójának legkisebb tagja, a centrista D66 által benyújtott csütörtöki bizalmatlansági indítványnak nem lesz következménye kabinetjére. Holott nagyon is lett: az ötvenéves, ám kisfiús megjelenése miatt a Harry Potter csúfnevet kapott kereszténydemokrata miniszterelnök pénteken már kénytelen volt benyújtani a lemondását Beatrix királynőnek. (A világ pedig nagyon kicsi: Balkenende bukását a brüsszeli magyar sajtó régi jó ismerőse tette végérvényessé a hágai alsóházban. A D66 frakcióvezetője, Lousewies van der Laan korábban a Santer-féle Európai Bizottság magyar ügyekben is illetékes bővítési biztosának, Hans van den Broeknak a szóvivőjeként dolgozott.)
A kormány bukásához vezető lavinát Ayaan Hirsi Ali indította el. A liberális képviselőnő Szomáliában született muzulmánként. 1992-ben kért politikai menedékjogot, majd állampolgárságot választott hazájában. Hirsi Ali világszerte ismertté vált a muzulmán nők jogfosztása ellen kifejtett emberjogi tevékenységével. A többi között ő írta a forgatókönyvet Theo van Gogh-nak az iszlámot bíráló Alávetettség című filmjéhez; a rendezőt tavalyelőtt meggyilkolta egy muzulmán szélsőséges. Ám időközben kiderült: Hollandiába érkezésekor Hirsi Ali valótlan személyes adatokat közölt. A körülötte megfagyott levegőt érezve a liberális politikusnő elfogadta egy konzervatív amerikai agytröszt meghívását, és szégyenkezve jelentette be, hogy szeptemberben a tengerentúlra költözik.
A D66-nál a Hirsi Alihoz hasonlóan liberális, VVD-párti Rita Verdonk bevándorlási miniszter magatartása verte ki a biztosítékot. A kemény politikája miatt "Vas Ritának" nevezett tárcagazda érvénytelennek nyilvánította párttársa állampolgárságát, amit a centristák méltánytalannak ítéltek. Noha a döntést a kormány később visszavonta, a D66 ragaszkodott Verdonk távozásához. Ám Balkenende nem engedett, s pirruszi győzelmének bizonyult, hogy az ellenzéki pártok segítségével a bizalmatlansági indítványt sikerült még visszavernie.
Egyelőre arról folynak a konzultációk, hogy fennmaradhat-e kisebbségben a kereszténydemokrata-liberális kormány. Ez kevéssé valószínű. Feltehetően októberben, a tervezettnél mintegy nyolc hónappal korábban előrehozott választásokat tartanak. A felmérések szerint a jobbközép pártok ma legyőznék a szociáldemokratákból, a radikális baloldalból és a zöldekből álló összefogást.
A hollandok mindezzel némiképp megkeverték az EU-kártyákat. Az uniós állam-, és kormányfők két hete azzal számolva vázolták fel az EU-alkotmány felélesztésének menetrendjét, hogy az érdemi előrelépéssel meg kell várniuk a jövő tavaszi franciaországi elnök-, illetve hollandiai parlamenti választásokat. Mint ismert, tavaly ebben a két országban bukott meg népszavazáson a tervezet. Igaz, a felmérések szerint mind a franciák, mind a hollandok ma még nagyobb arányban mondanának nemet, mint egy éve.
(forrás: brüsszeli tudósítónktól)