A kórházszövetség szerint ellátási gondok jöhetnek
A kórházak eddig rákényszerültek arra, hogy közalkalmazotti jogviszony helyett vállalkozóként, közreműködőként alkalmazzák az orvosokat. Erre többek között a heti hatvan óra a munkaidő miatt kényszerültek. Ugyanis vannak vidéki kórházak, ahol 30-35 százalékos a szakemberhiány, különösen az intenzív terápiás, a radiológiai, a traumatológiai és a pszichiátriai területen. Közalkalmazotti munkaviszonnyal a gyógyítás megoldhatatlan volna – nyilatkozta a kórházszövetség elnöke.
Most azonban ez a konstrukció a kormány döntése miatt megszűnik.
Elsősorban vidéken, ahol most is orvoshiány van, sérülhet a betegellátás, hiszen lesznek olyan orvosok, akik nem hajlandóak magukat "visszaminősíttetni" közalkalmazotti bérbe - tette hozzá Golub Iván.
Ha az orvost ismét közalkalmazotti bérért foglalkoztatja a jövőben egy adott intézmény, akkor azért, hogy ne legyen az orvosnak jelentős jövedelemvesztesége, az intézményeknek másfélszeresébe kerül, hogy az orvos bérét "felhúzza" az eddigi "vállalkozói" bére szintjére. Ezt a bérnövekedést az intézmények költségvetésükből nem tudják kigazdálkodni - közölte Golub Iván.
"Ha a dolgozók nem akarnak majd szerződést módosítani, akkor ellátatlan területek maradnak, ahol komoly működési zavar lesz", ami etikátlan a beteggel szemben - hangsúlyozta.
Golub elmondása szerint konkrétan nincs a kórházszövetségnek adata arról, hogy hány orvos dolgozik/dolgozott színlelt szerződéssel.
A kórházszövetség már korábban jelezte a problémákat a miniszterelnöknek, aki továbbította a felvetéseket a munkaügyi, az egészségügyi és a pénzügyminiszternek, akiktől választ nem kaptak.
(forrás: MTI)