A "fekete szombat" miatt szombati demonstráció a hétfői szavazás előtt
Tegnap hat szakszervezeti konföderáció úgy döntött: közösen tüntetnek a két hete bejelentett megszorító intézkedések ellen. A kezdeményezés a Liga-elnök, Gaskó Istvánnak a nevéhez fűződik, aki már az OÉT keddi ülésén jelezte, ha a kormány nem vonja vissza a csomagot, konfliktusokra számíthat.
Tagszervezeteink javaslata alapján azért hoztuk vasárnapról szombatra a demonstráció időpontját, hogy a kormánynak legyen még egy napja a hétfői végszavazás előtt végiggondolni az intézkedéscsomag visszavonásának lehetőségét - mondta Borsik János, az autonómok elnöke az időpont-módosítás okát firtató kérdésünkre.
Ennek ellenére az érdekvédő úgy fogalmazott: nem számít arra, hogy a kormány valóban visszavonja a csomagot, de talán időben figyelmeztetik, hogy rossz tempóban, rossz ütemérzékkel, rossz időben kezdett tárgyalni a szigorító intézkedésekről a "három héttel ezelőtti fekete szombaton". A szakszervezetek ugyanis úgy tudják, hogy egy kormányzati stratégiai csoport már tavaly november óta dolgozott az előterjesztésen. Borsik szerint nem feltétlenül befolyásolta volna a választások kimenetelét, ha korábban nyilvánosságra kerülnek a tervezett intézkedések. Arra a felvetésünkre, hogy lesznek olyanok, akik politikai síkra terelik a demonstrációt, Sáling József, az MSZOSZ ügyvivője azt mondta: a szakszervezetek közös felelőssége, hogy a politikai botrányt megakadályozzák.
l Válságintézkedéseknek nevezte Kuncze Gábor, az SZDSZ elnöke a 168 óra című hetilapban azokat a lépéseket, amelyeket a kormány az államháztartási hiány csökkentésére bejelentett, hangsúlyozva, hogy ez az utolsó esély a megrendült pénzügyi és politikai hitelesség visszanyeréséhez. "Remélem, hogy a hiány nyolc százalék alatt marad, ha a válságintézkedések eredményesek lesznek" - mondta a pártelnök, arra a kérdésre, hogy még most sem biztos, mit számol a kormány hiánynak, s nyolc, kilenc, vagy tizenegy százalék lesz-e a "végszámla". (MTI)