Kibányászná a magyar jogból az aranyrészvényt az EU

Az aranyrészvények rendszerének felszámolására szólította fel Magyarországot az Európai Bizottság. Az unió kormánya szerint ugyanis a szavazatelsőbbséget biztosító speciális állami részvények korlátozzák a tőke szabad áramlását, az EU egyik alapszabadságát. Az unió a privatizációs törvény módosítására hívta fel a magyar kormányt, és ezzel a második fázisába lép a hazánkkal szemben indított szabálysértési eljárás.

Az EU bizottsága nehezményezi, hogy Magyarország az EU-csatlakozási tárgyalások során vállalta ugyan a privatizációs törvény módosítását, de ez a taggá válás óta elakadt. Brüszszel azt is felrója hazánknak: még tavaly is vezettek be az aranyrészvénnyel járó különleges jogokat (a Hungexpo privatizációja során). A probléma harmincegy privatizált céget érint az élelmiszeripartól (Pick, Herz) a bankszektorig (OTP) terjedően. A legtöbb aranyrészvényes cég az energiaszektorban található, a különleges jogosítványokat biztosító részesedések többségét éppen ezért a gazdasági tárca kezeli. Az aranyrészvény segítségével az állam megvétózhat olyan, stratégiai jelentőségűnek tartott döntéseket, mint például a feltőkésítés, a fúzió vagy a cég felszámolása - ezzel is indokolták, hogy stratégiai fontosságú cégekben az állam élt a különleges részvény létrehozásának lehetőségével.

Kóka János gazdasági miniszter az uniós felszólításra reagálva csak annyit közölt: vizsgálják a megoldást. Szerinte Magyarország pozíciója világos, hiszen a közszolgáltatásoknál elsősorban a fogyasztók és a magyar piac védelme érdekében ragaszkodik az aranyrészvényhez. Hozzátette, hogy néhány héten belül kialakítják a hivatalos magyar álláspontot a kérdésről.

A magyar kormánynak két hónapon belül kell válaszolnia a bizottság felvetéseire, ha Brüsszel nem elégedett, úgy az Európai Bírósághoz fordulhat. A bírósági eljárás azonban évekig tarthat - így az aranyrészvények még egy megszüntetésre kötelező határozat esetén is jó darabig maradhatnak.

Állami aranyrészvényes cégek

Forrás: privatizációs törvény

l Bakonyi Erőmű Rt.

l Budapesti Elektromos Művek Rt.

l Budapesti Erőmű Rt.

l CD Hungary Rt.

l Dél-alföldi Gázszolgáltató Rt.

l Dél-dunántúli Gázszolgáltató Rt.

l Dél-magyarországi Áramszolgáltató Rt.

l Dunai Repülőgépgyár Rt.

l Dunamenti Erőmű Rt.

l E.ON Dunántúli Áramszolgáltató Rt.

l E.ON Észak-dunántúli Áramszolgáltató Rt.

l Észak-dunántúli Gázszolgáltató Rt.

l Észak-magyarországi

Áramszolgáltató Rt.

l Herz Szalámigyár Rt.

l Hungexpo Vásár és Reklám Rt.

l Hungaropharma Rt.

l KAGE Rt.

l Közép-dunántúli Gázszolgáltató Rt.

l Magyar Telekom (Matáv) Rt.

l Mátrai Erőmű Rt.

l MAVIR Rt.

l Mol Rt.

l Országos Villamos-távvezeték Rt.

l OTP Bank Rt.

l Paksi Atomerőmű Rt.

l Pannonpower Rt.

l Pick Szeged Rt.

l E.ON Tiszai Erőmű Rt.

l Tiszántúli Áramszolgáltató Rt.

l Tiszántúli Gázszolgáltató Rt.

l Vértesi Erőmű Rt.

Keleten divat az állami többletjog

Az Európai Unió 15 tagállamában öszszesen 141 vállalatban volt még aranyrészvény 2004 végén - tartalmazza a Miniszterelnöki Hivatal tavalyi hírlevele. Brüsszel 1997 óta harcol a különleges jogok felszámolása ellen - felemás sikerrel. 2002 óta az Európai Bíróság csak hat esetben erősítette meg a bizottság álláspontját.

A 2004 végi adatok szerint a legtöbb aranyrészvénnyel Lengyelország és Csehország rendelkezik, 49, illetve 37 cég esetében korlátozzák ily módon a tőke szabad áramlását. Varsónak aranyrészvénye van egy sor dohányipari és gyógyszergyártó cégben, cukorgyárakban, élelmiszer-feldolgozókban és vodkaüzemben, de egyes építőipari, faipari, textilipari, energiaipari cégekben, bankokban és a korábbi távközlési monopóliumban is. Prága elsősorban a vízszolgáltató és csatornázási társaságokban tart fenn aranyrészvényt, s hasonló jogai vannak a Becherovka likőrgyárban is.

A többi tagállam által birtokolt aranyrészvények listáján is feltűnt jó néhány ismert nagyvállalat. Például a Volkswagené Németországban, a Thales és az EADS ipari konszerné Franciaországban, a holland, a spanyol és az olasz távközlési mamutoké (KPN, Telefónica, illetve Telecom Italia) vagy a Rolls-Royce-é Nagy-Britanniában. Hírösszefoglalónk

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.