Tiltakozó szakszervezetek

A kormány megszorító intézkedései ellen tiltakozó demonstrációra készülnek a szakszervezetek. Július 9-én várhatóan több ezren követelik majd a csomag visszavonását.

A hat szakszervezeti szövetség ugyan csak ma dönt véglegesen a megszorító intézkedések elleni tiltakozásról, de valószínűsíthető, hogy július 9-én, vasárnap délelőtt 11 órakor több ezren tüntetnek majd a Kossuth téren. Mint arról korábban beszámoltunk, a Liga közös fellépést kezdeményezett a társkonföderációk vezetőinek címzett levelében. Gaskó István kedden az OÉT ülésén arra intette a kormányt, hogy fontolja meg a javaslatok visszavonását, ellenkező esetben ugyanis "konfliktusra számíthat". A Munkástanácsok már jelezte, hogy részt vesz a demonstráción. A többi szövetség ma délig dönt, és várhatóan a csatlakozás mellett foglal állást.

Valószínűleg a közszféra szervezett dolgozói is ott lesznek a Kossuth téren. Tegnap ugyanis a köztisztviselői érdekegyeztető fórumon nem sikerült megállapodni a közigazgatási létszámcsökkentés módjáról. Árva János, a Magyar Köztisztviselők és Közalkalmazottak Szakszervezetének elnöke lapunknak azt mondta: azt szerették volna elérni, hogy az egyezséget foglalják jogszabályba. Kiderült azonban, hogy ennek jogtechnikai, sőt alkotmányossági akadálya van. A kormány nem hozhat ugyanis olyan rendeletet, amelyben a kabinet az egyik érintett. A kormány - arra hivatkozva, hogy nincs rá pénz - nem fogadta el azt a javaslatot sem, hogy hozzanak létre egy 500 millió forintos segélyalapot arra a célra, ha az elbocsátottak közül valaki egy év után sem tudna elhelyezkedni, és már nem jogosult az álláskereső támogatásra. Ehelyett Csizmár Gábor, a munkaügyi tárca államtitkára egy újrakezdési hitelkonstrukció kidolgozását ajánlotta, amelynek lényege az lenne, hogy a távozó szakemberek államilag támogatott hitel felvételével önálló vállalkozásba foghatnak.

Vita bontakozott ki egy korábbi szakszervezeti javaslatról is, amely azt indítványozta, hogy az elbocsátásoknál élvezzenek mentességet az 50 évnél idősebbek, a gyermeküket egyedül, valamint a három vagy annál több gyermeket nevelők. A kormánytervezet ezt úgy puhította, hogy "a létszámcsökkentések végrehajtásánál indokolt törekedni a köztisztviselő esetlegesen kedvezőtlen szociális és munkaerő-piaci helyzetének a figyelembevételére". Ezt így az érdekvédők nem fogadják el.

Kedden egyébként 94 közalkalmazott kapta meg az egészségügyi tárcánál a fölmondólevelét. Közülük 52-en valamilyen ellátási formában részesülnek, így például igénybe vehetik az előre hozott nyugdíjat vagy a prémiuméveket. Ez utóbbi keretében az 52-53 év fölöttiek munkabérük 70 százalékát kapják a nyugdíjkorhatáruk betöltéséig, ezért a munkaadójuk heti 12 órában igényt tarthat a munkájukra.

Szabó helyett Cser írt

"Meg kell változtatni a kormány öszszetételét, és valódi társadalmi megegyezés kell az egészségügyről is. Bízni kell a szakszervezetben" - ezt írta szerdán Szabó Endre, a SZEF elnöke a Népszava online fórumában. Lapunk kérdésére, hogy milyen eszközei vannak a kormány összetételének megváltoztatására, netán a szakminiszter leváltására a szakszervezetnek, Szabó Endre lényegében elhatárolódott a válaszától. Közölte: noha a fórumba őt hívták meg, és a reagálások a neve alatt szerepeltek, de az egyes szakkérdésekre az ő nevében valójában az alelnökök - így az egészségügyire Cser Ágnes, az EDDSZ elnöke - válaszoltak. Szabó Endre elmondta: előzetesen egyeztettek arról, mi kerüljön a fórumba, de vélhetően Cser Ágnes a vita hangulatában kicsit elragadtatta magát. Cser Ágnes nem kívánt lapunknak nyilatkozni. Közölte: azt írunk, amit akarunk. (D. A. N.)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.