A Libération szerint a Hamász Izrael elismerésén tépelődik

A Hamász a fegyveres harc és a politikai kompromisszum dilemmájában őrlődik a Libération elemzése szerint.

Izrael hallgatólagos elismerésének és Gilad Salit izraeli katona elrablásának egybeesése már-már karikatúszerűen megmutatta, hogy a kormányzó Hamász radikális palesztin mozgalom a fegyveres harc és a politikai kompromisszum feloldhatatlan dilemmájában őrlődik – írja Christophe Ayad, a Libération elemzője.

A párizsi lap szerint a palesztin nép előtti hitelének egy részét a Hamász annak köszönheti, hogy fegyveres mozgalomként képes fellépni Izrael ellen. Ennek egyik bizonyítéka Gilad Salit izraeli katona vasárnapi elrablása. A januári választásokon aratott óriási győzelme óta azonban a Hamász kormányzópárt is egyben, amelynek hat évvel az intifáda kirobbanása után tekintettel kell lennie a kifáradt és a palesztin erők közti gázai összetűzésekbe beleunt palesztin nép béke- és biztonságvágyára.

A nézeteltérések polgárháborúig való fajulásának elkerülésére írta alá Iszmáil Haníje kormányfő az izraeli börtönökben raboskodó palesztin politikusok által megfogalmazott szöveget, amely hallgatólagosan elismeri Izraelt. Ezzel rövidtávon elmúlt annak a veszélye, hogy Mahmúd Abbász palesztin elnök július 26-ára népszavazást írjon ki a dokumentum elfogadásáról, amely a Hamász esetleges kudarcát vetítette elő - mutat rá a Libération.

Ugyanakkor a miniszterelnöknek most a Hamászon belüli négy áramlat okozta feszültséggel kell szembesülnie.

A politikai foglyok elsősorban a nemzeti egység és a Fatahhal való megegyezés hívei. A kormánytagok és a képviselők a pragmatizmus és a visszafogottság felé hajlanak. A radikális katonai szárny, az Ezzeddin al-Kasszám - a Népi Ellenállási Bizottságokkal és a rejtélyes Iszlám Hadsereggel együtt - viszont magára vállalta az izraeli katona elrablását. A negyedik vonal pedig az emigrációban élő vezetés, amelyet az a Háled Mesal, a Hamász politikai irodájának vezetője személyesít meg Szíriában, aki izraeli lapértesülés szerint megakadályozta az izraeli fogoly szabadon engedését.

A Libération hangsúlyozza: a zsidó állam elismerése a palesztin kormány részéről nem fogja megállítani Izraelt, hogy folytassa Salit kiszabadításáért megkezdett akcióját. Haníje sorsa viszont mostantól az izraeli katona sorsán múlik. A palesztin miniszterelnök maga vált a gázai túszejtők áldozatává - véli a párizsi újság.

Emellett Izrael és a nemzetközi közösség magatartása is meghatározza, hogy Haníje politikája sikeres lesz-e. A zsidó állam egyelőre ellenséges közönnyel reagált a bejelentésre és palesztin belügynek minősítette, ami azzal magyarázható, hogy Izraelben megállt az élet Salit elrablása óta. Ezenkívül pedig Ehud Olmert izraeli kormányfő célul tűzte ki, hogy egyoldalúan határozza meg Izrael határait - hangsúlyozza a Libération.

A Hamász egyet teljesített a közel-keleti béketeremtésben közvetítő kvartett által a kapcsolatfelvétel és a nemzetközi segélyek folytatásához feltételül szabadott három igényből. Washington visszafogottan fogadta a megegyezést és emlékeztetett, hogy a Hamásznak fel kell hagynia az erőszakkal és el kell ismernie a Palesztin Felszabadítási Szervezet (PFSZ) által aláírt megegyezéseket - írta a párizsi újság.

(forrás: MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.