Moszkva Washingtont vádolja a túszok haláláért

Az orosz politikusok és muzulmán vezetők a terroristák mellett Washingtont vádolják a négy orosz diplomata haláláért, miután Moszkva megbizonyosodott halálukról.

Nem látszik a kivégzéskor a túszok arca, saját adataik felsorolásakor még más ruhában vannak, és bár négy áldozatról beszélnek az arcukat eltakaró terroristák, a rossz minőségű felvételen hárommal végeznek - az orosz sajtó ezekbe a szalmaszálakba kapaszkodva remélte, hogy talán él az orosz követség június 3-án elrabolt négy munkatársa, vagy legalább egyikük. A követség szakácsa, a tatár nemzetiségű, üzbegisztáni születésű Rinat Agliulin ugyanis muzulmán. A fiatalember nővére az al-Dzsazira arab hírtelevízióban is könyörgött a túszok életéért.

Szergej Lavrov tegnapi bejelentésében már a holttestek felkutatásáról beszélt. A parlament mára készíti el azt a nyilatkozatát, amelyben Washingtont okolja az akcióért, mivel az amerikai megszállók és szövetségeseik képtelenek fenntartani a biztonságot Irakban, ahová valótlan vádak alapján vonultak be. Igaz, ez a múlt hetinél már enyhébb álláspont. Akkor több politikus és az Oroszországi Muftitanácsot vezető Ravil Gajnutdin egyenesen azt állította, hogy a túszejtést amerikaiak hajtották végre, hogy összeugrasszák Moszkvát az arab világgal, és a Kreml támogassa a Fehér Ház közel-keleti politikáját.

- Oroszország nem vesz részt semmilyen szent szövetségben - jelentette ki Vlagyimir Putyin, az esetleges iraki orosz szerepvállalást elutasítva. Az orosz elnök szerint a globális biztonsági rendszer újragondolására és a civilizációk közötti párbeszédre van szükség. Oroszország az ENSZ Biztonsági Tanácsa rendkívüli ülésének összehívását kezdeményezte tegnap.

Szaddám második pere

Augusztus 21-én kezdődik Szaddám Huszein volt iraki elnök újabb büntetőpere, amelyben az iraki kurdok ellen a nyolcvanas években elkövetett népirtás vádjára kell felelnie - jelentette be kedden az iraki legfelsőbb büntetőbíróság. Az exdiktátoron kívül rendszerének további hat magas rangú tisztségviselőjét vonják felelősségre ebben az ügyben. Szaddám Huszein és hét vezetőtársa ellen már folyamatban van egy másik büntetőper 2005 októbere óta. Abban a perben egy síita falu, Dudzsail 148 lakosának 1982-ben történt lemészárlása és több száz további lakosának megkínzása a vád. (MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.