Merénylet volt a manavgati robbanás?
Az állítólagos merénylet elkövetőjeként a Kurdisztáni Szabadság Sólymai (TAK) nevű szervezet jelentkezett tegnap. Az üzenettel egy névtelen telefonáló hívta fel a Firat kurd hírügynökséget, és a szervezet nevében arra figyelmeztette a külföldi turistákat, hogy ne nyaraljanak Törökországban. Ezzel egy időben a török Vatan napilap azt írta, hogy biztonsági kamerák rögzítették, amint három terrorista (köztük egy nő) 20 perccel a robbanás előtt elhelyezett egy pokolgépet a merénylet helyszínén. Ketten figyeltek, miközben harmadik társuk egy szemeteskukába tette a robbanószerkezetet.
A pokolgép darabjait egy törvényszéki laboratóriumban vizsgálják. A nyomozásban felhasználják a kamerák által rögzített képeket is, amelyeket archív fotókkal hasonlítanak öszsze - jelentette a Reuters.
A tragédiában három külföldi (köztük egy magyar) és egy török állampolgár vesztette életét. A hatóságok továbbra is azt bizonygatják, hogy gázrobbanás történt.
A körülményekhez képest jól van a két magyar sérült - tájékoztatta az MTI-t Torma Tamás ankarai magyar konzul. A diplomata elmondta, hogy a megműtött magyar kislány napokon belül elhagyhatja a kórházat, és orvosi szempontból nem okoz majd gondot neki a hazautazás. A másik sérült, egy fiatalember már korábban elhagyta a kórházat. A konzul hozzátette: szinte biztosan nincs más magyar sebesültje az esetnek.
A TAK nem először fenyegetőzött azzal, hogy Törökországban üdülő külföldiekre támad. A kurd lázadócsoport állt a nyugat-törökországi Kusadasi tengerparti üdülőhelyen tavaly júliusban elkövetett, öt halálos áldozatot követelő robbantásos merénylet mögött is. Sőt ugyanez a szervezet felelős a június 15-én egy isztambuli buszpályaudvaron történt robbantásért is.
A turizmus a török gazdaság számára kulcsfontosságú: az ország idegenforgalomból származó bevétele tavaly közel tizenötmilliárd euró volt. A Reuters megemlíti, hogy a Törökországba látogatók száma már így is csökkenőben van, egyrészt a madárinfluenza megjelenése, másrészt a kurd szeparatisták által elkövetett sorozatos merényletek miatt.
A magyarok nem esnek pánikba
Hetente tizenöt repülőjáratot üzemeltetnek az idén nyáron Törökországba, főként az antalyai régióba a magyar utazási irodák - ez több, mint valaha. A török tengerpart nagyon népszerű a magyarok körében, nem véletlenül: ötcsillagos szállodában, korlátlan fogyasztással egy hétre már 150 ezer forintért is kínálnak utakat. A hét végén felrobbant, magyar halálos áldozatot is követelő vélt gázpalackbalesethez hasonló már volt két éve Kemerben, de ahogy akkor sem, most sem tapasztalnak az utaztatók pánikot. A magát Törökország specialistájaként hirdető Suntimes utazási iroda például csütörtökön indítja következő csoportját Antalyába, és eddig - mint azt Gábor Tünde irodavezetőtől megtudtuk - egyetlen utasuk sem jelezte, hogy nem akar menni. Sőt a későbbi turnusokból sem volt ilyen megkeresés a Suntimes felé. (S. T.)
Az Európai Unió - sokéves vita után - megkezdte végre a csatlakozási tárgyalásokat Törökországgal, és az első tárgyalási fejezetet június első felében sikerült is lezárni. A legutóbbi EU-csúcson azonban több politikus is bírálta Ankarát. Jean-Claude Juncker luxemburgi miniszterelnök közölte: akár a tárgyalások leállításáról is dönthetnek, ha Ankara ez év végéig nem nyitja meg kikötőit és repülőtereit a ciprusi hajók s repülők előtt.