CIA-gépek: a nemzetbiztonsági bizottság elnöke tanácstalan

Ülést tartott az Országgyűlés nemzetbiztonságibizottsága, miután az Amnesty International azt állította, hogyMagyarország elősegítette az amerikai titkosszolgálat nemzetközilegsokat bírált akcióját. Ebben a CIA terorizmussal gyanúsított embereketfogott el és szállított titkos börtönökbe bírói ítélet nélkül. AMagyarországot ért vádakra reagálva a nemzetbiztonsági bizottság ülésttartott, de nem jutott erdményre. A bizottság elnöke az ülés után úgynyilatkozott, hogy aKülügyminisztérium, az Nemzetbiztonsági Hivatal és az Amnesty International állításai egymásnak ellentmondanak.

A bizottság tájékoztatást hallgatott meg a CIA Magyarországot érintő, állítólagos fogolyszállításaival kapcsolatban megjelent hírek hátteréről. Simicskó István (KDNP), a testület elnöke ezután úgy nyilatkozott: a napokban megjelent egy nyilatkozat a Külügyminisztérium szóvivőjétől, amely szerint nem lehet kizárni, hogy Budapesten is leszálltak a CIA fogolyszállító gépei. A képviselő megjegyezte: az Amnesty International pedig konkrétan megnevezte a járatokat, amelyek CIA-gépek voltak.

Az ülésre meghívták Szilvásy György kancelláriaminisztert és Göncz Kinga külügyminisztert, akik helyett Galambos Lajos, a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) főigazgatója és Buzálné Szabó Mária, a Nemzetbiztonsági Iroda vezetője jelent meg. Azt állították, hogy nem volt ilyen kérés, sem az USA, sem a CIA részéről, nem voltak foglyok és nem voltak gépek - mondta az elnök, aki szerint a főigazgató megismételte, hogy semmilyen új információ nem merült fel a tavaly novemberi tájékoztató óta ebben az ügyben.

Továbbra is fennmaradt a kérdés bennünk, hogy végülis kinek higgyünk: a Külügyminisztériumnak, ami szerint nem lehet kizárni, hogy Budapesten is leszálltak a CIA fogolyszállító gépei, vagy a Nemzetbiztonsági Hivatalnak, amely ezt kategorikusan cáfolja, vagy az AI-nek, amely konkrétan megnevezi a gépeket és a lajstromjelet is - mondta a testület elnöke.

A Nemzetbiztonsági Iroda vezetője szerint az Amnesty International által a napokban megnevezett, állítólagosan a CIA fogolyszállítási akciójában részt vett gépek tulajdonosaiként olyan cégeket neveztek meg, amelyekről korábban elhírlett, hogy a CIA fedővállalkozásként működnek. Ez azonban nem bizonyítja, hogy az adott gép foglyokat vitt volna.

A meghívottak ismételten rámutattak, hogy az AI által felsorolt nyolc eset egyikében sem lehetett akár csak halvány jelét találni a fogolyszállításnak, és amikor a magyar hatóságok a gépeket átvizsgálták, akkor sem találtak semmit, ami erre utalt volna.

Az Európa Tanács parlamenti közgyűlése vizsgálatot sürget az egyes országokban

Az Egyesült Államok a terrorizmus elleni harcra hivatkozva fokozatosan világszerte létrehozta az embereltűnések, titkos fogvatartások és törvénytelen, határokon átnyúló fogolyszállítások illegális "pókhálóját", amely több száz emberre vonatkozott, s amely számos állam, köztük az Európa Tanács több tagországának együttműködésével működött, miközben ez a rendszer teljes mértékben összeegyeztethetetlen az ET alapvető elveivel - olvasható abban a határozattervezetben, amelyet kedden fogadott el az emberi jogokkal, a demokratikus intézményrendszer működésével foglalkozó Európa Tanács parlamenti közgyűlése.

A parlamenti közgyűlés kéri a nemzeti parlamentek törvényhozóit, hogy saját hazájukban sürgessék az ottani vizsgálatokat.

Az állítólagos CIA-járatok ügyének kivizsgálásával megbízott svájci törvényhozó, Dick Marty jelentésében 14 európai országot vádolt azzal, hogy valamilyen formában részt vettek ezekben a "megkérdőjelezhető tevékenységekben", s közülük kettőt, Lengyelországot és Romániát azzal gyanúsított, hogy náluk valószínűleg titkos fogolytábor is működött. (Ezt mindkét állam határozottan cáfolta.)

Marty szerint Románia a "fogolyátküldési" hálózat tagja volt, s rendszeres megállóként szolgált a CIA által bérelt gépeknek. Lengyelországban pedig szintén volt egy repülőtér, ahol valószínűleg foglyokat szállítottak ki és be. "S bár még távolról sem sikerült kideríteni a teljes igazságot, már egyértelmű, hogy több európai ország hatóságai aktívan részt vettek a CIA-vel együtt illegális tevékenységekben, mások pedig nem vettek tudomást ezekről, miközben ismerték azokat, vagy éppen szándékosan semmit sem akartak tudni róluk" - írta az interneten is közzétett jelentésében a svájci törvényhozó.

A dokumentum az illegális fogolyszállítások, s eközben az emberi jogok megsértése miatt hét országot bírált (Svédország, Bosznia-Hercegovina, Nagy-Britannia, Olaszország, Macedónia, Németország és Törökország). S hozzátette: más országok, Románia, Lengyelország, Spanyolország, Írország, Ciprus, Portugália és Görögország pedig felelősnek tekinthetőek az illegális államközi transzferekben, a titkos fogvatartásban való "aktív vagy passzív összejátszás" miatt.


(forrás: MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.