Műtét előtt az egészségügy
A második, a csak a biztosítottaknak járó egészségügyi szolgáltatások rendje azonban alapvetően megváltozik. A költségek nagyobb részét továbbra is a biztosító állja, de minden meghatározó mozzanatnál a betegnek, illetve vizsgálatra várónak is részt kell vállalnia a költségekből. Igaz, a rászorulókat - ahogy például a gyógyszerpiacon a közgyógyellátással - ezen a területen is tehermentesítenék. Ide tartozik: ezen a kormányülésen az utólagos felsőoktatási tandíj helyett a még ebben a ciklusban bevezetendő és a tanulmányok idején fizetendő tandíj bevezetéséről is döntöttek.
Ellenirányú mozgásokról is folynak tárgyalások: Ferge Zsuzsa szociológus erről úgy nyilatkozott, hogy a szociálpolitikának a társadalmi felelősséget kell erősítenie. "Ez azt jelentené - magyarázta a szociológus -, hogy ha az egészségügy biztosítási alapúvá válna, akkor az állam feladata kellene, hogy legyen egy olyan szociális munkásokból álló csapat létrehozása, amelynek tagjai minden rászorulót megkeresnek és tájékoztatnak lehetőségeiről."
Rokonszenvesebb reformelem: a nyár közepétől csak azok a szakrendelések és kórházi osztályok kaphatnak közfinanszírozást, ahol elegendő orvos dolgozik. A többiekkel szerződést bont az OEP. Kormányzati becslések szerint az új szabály alkalmazása havonta 250 millió forint megtakarítást jelenthet a költségvetésnek.