Háromszázra pörög fel a benzinár
Öt forinttal emeli szerdától a Mol a benzin, s héttel a gázolaj literenkénti árát - tudtuk meg piaci forrásokból. Ennek nyomán a kutaknál 300, illetve 283 forint körüli ár alakulhat ki a két üzemanyagfajta esetében. Az emelés oka nyilván az, hogy a forint látványosan gyengült júniusban. A dollár a hónap elején még 205, tegnap viszont 223 forintot ért. A csaknem húszforintos, arányaiban is jelentős elmozdulást nem kísérte az olaj árának hasonló mértékű csökkenése a világpiacon. Az amerikai és az északi-tengeri fajták hordónkénti ára 68 és 72 dollár között ingadozott ebben a hónapban - függően a világpolitikai feszültségektől, az iraki kitermelés alakulásától, illetve az amerikai üzemanyag-készletek szintjétől. Az Egyesült Államokban, ahol szintén rekordmagasság közelében tartózkodik a benzin ára, a kereslet nem apad. Ez pedig nem engedi mérséklődni az árat.
A magyar valuta a múlt heti nagy zuhanás után tegnap nem gyengült tovább - a zloty és a török líra is megnyugodott, miután a piacon már beárazták az e heti 0,25 százalékpontos amerikai kamatemelést. (Magyarországon ugyanerre lehet számítani, igaz, nem azonnal. Auth Henrik, a jegybank alelnöke a Reutersnek tegnap jelezte: a múlt heti kamatemelés után továbbiaknak kell következniük. Rendkívüli beavatkozásra azonban a hazai jegybank nem készül.) Az eurót 280 és 281 forint között jegyezték hétfőn a devizapiacon, a dollárral a 222-224-es sávban kereskedtek. Az euróhoz képest történelmi mélypontra zuhant a forint a múlt héten, ám közben a dollár is viszonylag gyenge az európai közös valutával szemben, s ez ad valamelyest védelmet az energiaár-emelkedések ellen. Ha a dollár olyan erős volna, mint 2000 végén-2001 elején, akkor az inflációs hatás is keményebb volna.
Az árindexben az üzemanyagok súlya ötszázalékos. Ezen belül a benzin hatvan-, a gázolaj negyvenszázalékos részt képvisel. A júniusi inflációt a szerdai áremelés 0,2 százalékkal viheti feljebb. Az üzemanyagok idei áremelkedése 12 százalékos, s ez az éves inflációt 0,6 százalékkal dobja meg. Az idei ütem persze attól függ, hogyan alakul a második fél évben az olaj ára és a forint árfolyama a dollárhoz képest.