A külföldiek nem az éj leple alatt operálnak

Emberi test tiltott felhasználásának gyanúja miatt indított nyomozást a rendőrség, mert egy bejelentés szerint külföldi orvoscsoportok engedély nélkül végeztek Magyarországon szervkivételt. A koordináló szervezet munkavégzés alól felmentett vezetője szerint piaci pozíciók védelme áll az ellene indított támadás mögött.

"A Hungarotranszplant által jelentett 5 éves A vércsoportú donor májára a magyarországi várólistán alkalmas recipiens jelenleg nincs. Amennyiben a Hungarotranszplant e donor májkivételét szorgalmazza, esetleg külföldre szállítás céljából, a budapesti team által eltávolítandó máj kapcsán felhasznált konzerváló oldatok árát és a kivételben részt vevők munkadíját, amely összesen 1 millió forint, kérnénk az SE Transzplantációs és Sebészeti Klinika számára megtéríteni. Amenynyiben erre írásbeli kötelezettséget nem vállal, úgy a májat nem vesszük ki" - szól az a lapunk által megismert levél, amelyet az egyik fővárosi gyermekkórház ügyeletese, illetve az említett klinika igazgatója, dr. Járay Jenő írt alá. Miután a szervezet fizetni nem tudott, Hamburgból jött orvoscsapat az apró szervért, s mentette meg vele egy kisgyerek életét. Csakhogy mindezt úgy tűnik szabálytalanul tették: legalábbis a korábbi levelet aláíró Járay Jenő, a klinika vezetője szerint, aki az eset után azonnal feljelentést tett a külföldi orvosok részvétele miatt. Ez volt az egyike annak a tizennégy szervnek, ami az elmúlt fél évben külföldre került, s amiért a koordináló szervezet, a Hungarotranszplant vezetője - egyelőre átmenetileg - az állásával fizetett. Az, hogy melyik országba kerültek a szervek, bizalmas, az azonban biztos, hogy a nemzetközi szervcserét koordináló Eurotransplant tagországainak, vagyis Ausztria, Belgium, Németország, Luxemburg, Hollandia valamelyikébe. Azt, hogy ezért bárki, bárkinek fizetett volna, mind a Hungaro- mind az Eurotransplant cáfolja. Ha a nemzetközi szervezet tagjai lennénk, egy-egy szerv "elhelyezésének" kivételéért és leszervezéséért mintegy 2900 euró járna, nagyjából annyi, amennyit ma az egészségbiztosító itthon is fizet. Háromhavonta az adott és a kapott szervek mérlege alapján összesítenék, kinek, és mennyit kell fizetnie. Magyarország viszont még mindig nem tagja a szervezetnek, ilyen esetekben tehát csak egyedi elbírás, külön engedélyek alapján juthat külföldre a szerv, ami a bejelentések alapján ezekben az esetekben nem történt meg.

- A feljelentés alapján egyértelmű volt számomra, hogy szabálytalanság történt, az orvosok ezek szerint ugyanis nem kértek engedélyt. A nyomozás már a hatóságok dolga - kommentálta a történteket Molnár Lajos egészségügyi miniszter.

Bodor Elek, a Városmajori Szív- és Érsebészeti Klinika főorvosa az egyike azoknak, akik részt vettek a feljelentésben említett operációban.

- Egy magyar nő kapott Bécsben szívet, s az osztrák kollégáknak segítettem, mikor a cserébe adott szívért jöttek vissza. Nem tudtunk engedélyezési problémákról. A Hungarotranszplanttól egyébként többször kaptunk felkérést arra, hogy adjunk igazolást bizonyos szervekről, amelyeket nem tudunk felhasználni. Miután kiderült, hogy a helyzet rendezetlen, a kérést megtagadtam - mondja a professzor, aki szerint a szigor nem véletlen: hiába műt több évtizede, transzplantál már tizenöt éve, kint külön engedély nélkül ő sem tarthatna még egy orvosi kampót sem.

Borsi József, a felfüggesztett vezető szerint a botrányt mégsem a jogtisztelet motiválja, hanem az Eurotransplanthoz való csatlakozás megakadályozásának szándéka. Borsi cáfolja, hogy az unión belül magyar orvos nem végezhetne hasonló beavatkozást.

- Rebeka májátültetése előtt is felkínálták a lehetőséget a kinti orvosok, hogy a magyarok vegyék ki a szervet. Állásfoglalást kértünk az Országos Tisztiorvosi Hivataltól, hogy van-e akadálya a külföldi orvosok itthoni munkájának. A válasz szerint a sürgősségre tekintettel az előzetes engedélyeztetésre nem lehet mód, utólag viszont a külföldi klinikáknak igazolást kell adniuk. Erre többször felhívtuk az érintett orvosok és az Eurotransplant figyelmét, kényszeríteni erre azonban nem tudtuk őket - mondja Borsi, aki szerint az ellene megfogalmazott feljelentésekkel valójában egy egész intézményrendszert támadnak. - Nehogy azt gondolja bárki, hogy ezek a nemzetközi hírű szakemberek az éj leple alatt belopóztak volna a műtőbe, és titokban szerveket vettek ki. A tisztiorvosi hivatalon kívül tudott az ügyről a minisztérium, a Vám- és Pénzügyőrség, a kórházak és az orvosok is - mondja Borsi, aki szerint sokan érdekeltek abban, hogy egy átláthatatlan rendszerben a várólista és a transzplantáció egy szűk kör kezében maradjon. A vezető szerint az is mutatja, mennyire rendezetlen a magyarországi helyzet, hogy a transzplantációk felét végző klinika munkája lényegében szakfelügyelői ellenőrzés nélkül folyik. - Az országos szakfelügyelő ugyanis a klinika főigazgatója, a törvény szerint azonban saját intézetét nem ellenőrizheti. Más viszont nincs, aki ezt megtegye - mondta a bírált vezető.

Magyarország Koncz Rebeka májátültetése óta nyitott, vagyis az itt nem használt, de átültethető szerveket a donációkat koordináló szervezet azóta ajánlja fel külföldre. S azóta kérik is egy-egy donorjelentésnél, ha az elhunyt valamely szerve itthon nem "használható", mondják ezt ki, hogy segíthessenek vele külföldi betegeken. Elkezdődtek a csatlakozási tárgyalások az Eurotransplanthoz, amely egyszerűbben szabályozott kereteket adott volna a szervek "cseréjének": vagyis másutt lehetne helye már annak az évi 50-60 szervnek, amelyet ma csak azért "temetnek el", mert itthon nem tudják fölhasználni. Cserében magyar betegek juthatnak a hét országból nagyobb eséllyel szervekhez.

A cikkel kapcsolatban megkerestük Járay Jenőt, a Transzplantációs Klinika igazgatóját, aki azonban nem akart reagálni az őt is érintő bírálatokra. Anynyit mondott: a miniszter arra kérte, a nyomozás és a vizsgálat lezárásáig ne nyilatkozzon.

Járay Jenõ
Járay Jenõ
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.