Moszkvában russzofóbiáról beszélnek - elutasított üzlet miatt

Győzött a russzofóbia – állítják Moszkvában, miután a luxemburgi Arcelor acélipari vállalat az orosz Szeversztal helyett mégis inkább a brit Mittal Steal acélipari óriással egyesülne. Bár a végső döntést az Arcelor részvényesei hozzák pénteken, a vállalat igazgatótanácsának hétfőn véglegesített álláspontja megerősíti Moszkát abban, hogy Európa bizalmatlan az orosz tőkével szemben.

A döntés rossz fényt vet az amúgy is egyre borúsabbnak tűnő G-8 júliusi szentpétervári találkozójára. Az orosz ipari és energetikai miniszter, Viktor Hrisztyenko szerint az EU szándékosan megnehezíti az orosz tőke terjeszkedését, miközben Brüsszel az orosz piac megnyitását követeli Moszkvától.

Az Arcelor rövidtávon már mindenképp nyert: az indiai születésű Laksmi Mittal ötven százalékkal toldotta meg saját korábbi ajánlatát, túlígérve ezzel a Szeversztal 89 százalát birtokló Alekszej Mordasovot. A Kommerszant orosz napilap szerint egy hónapja az Arcelor vezetése csak ebből a célból támogatta az orosz ajánlatot, amelynek mostani elutasításáért 140 millió eurót kénytelen átutalni Mordasovnak.

Pedig az akkori döntés történelminek tűnt: amit az olajiparban – a Kreml ellenállása miatt - nem tehetett meg a Jukosz tulajdonosaként Mihail Hodorkovszkij, és amit a gáziparban – az EU berzenkedése miatt – nem tehet meg a Gazprom, azt majdnem végrehajthatta Mordasov. Nyugati vállalattal először kötött volna orosz vállalat ilyen szövetséget, ráadásul úgy, hogy az
így létrejövő világelső acélipari szövetségében - az Arcelor 55, a Szeversztal 13 millió tonna acélt bocsát ki évente - az orosz tulajdon relatív többségbe került volna. Mordasov május végén a Szeversztal teljes vagyonát és további 1,25 milliárd eurót ajánlott fel a közös cég részvényeinek egyharmadáért, később ezt 25 százalékra mérsékelte, igaz, cserébe elállt a felkínált pénz kifizetésétől.

Mordasov esélyeit növelte, hogy az Arcelor tartott a világelső Mittal Steal aggresszív terjeszkedési politikájától, és a munkahelyek megszüntetésétől. Az indiai születésű Mittal – aki az ukrajnai Krivorozssztal idei megvásárlásával egyszer már keresztbe tett Mordasovnak – azonban ígéretet tett a munkahelyek megőrzésére és a többségi tulajdon helyett beéri a részvények 45 százalékával. A Mittal-Arcelor szövetség messze a legnagyobb acélipari céggé válik, amely a globális acélipari termelés 10 százalékát birtokolja.

(moszkvai tudósítónktól)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.