Az uniós forrásokból élénkítené Gyurcsány a gazdaságot
Gyurcsány Ferenc szerint hatékony közösségi keresletélénkítéssel teremthető erősebb gazdaság. A miniszterelnök erről egy napirend előtti felszólalásra adott válaszában beszélt hétfőn az Országgyűlésben.
A kormányfő Mesterházy Attila (MSZP) napirend előtti felszólalására reagálva kifejtette: eltér a kormány és az ellenzék álláspontja abban, miként lehet erősebb gazdaságot teremteni. "Van, aki azt mondja, járulékcsökkentéssel, mi azt mondjuk, hogy nem így van ez, minden bizonnyal inkább nagyon hatékony közösségi keresletélénkítéssel, ez új piacot fog jelenteni" - mondta Gyurcsány.
A miniszterelnök szerint Magyarország az Európai Unió 2007-2013 közötti költségvetéséből a második legtöbb pénzt kapja a tagállamok közül, és kiemelte: "az állam évi sok száz milliárdos megrendelőként fog tudni fellépni, és ebből a nemzeti ipar meg tud erősödni".
Gyurcsány szerint az Orbán-kormány által bevezetett Széchenyi-terv is használta azt a logikát, hogy támogatással, piacteremtéssel kell a nemzeti ipart megerősíteni.
Az elmúlt száz évben most másodszor van arra lehetőség, hogy Magyarország átépítse hétköznapi környezetét – mondta a miniszterelnök. Szerinte most először adatik meg, hogy nem egyszerűen magánbefektetésre, hanem közbefektetésekre sok száz milliárd forint érkezik. A cél, hogy modern nyugatos életet teremtsük Magyarországon - tette hozzá. Kitért arra, hogy a fejlesztések legnagyobb ütemű időszaka 2007-től jön.
A miniszterelnök elmondta, a reformoknak meg kell előzniük a fejlesztéseket, hogy már egy modern egészségügybe, oktatásba érkezhessen a pénz, míg a rövid távú egyensúlyteremtést a reformok politikája teszi tartóssá. Így áll össze kiigazítás, reform és a beruházás-befektetés politikája.
Mesterházy Attila (MSZP) napirend előtti felszólalásában arra kérte az ellenzéket, hogy felelősen gondolkodjon az ország életéről.
"Azt javaslom az ellenzéki képviselőknek, hogy az úgynevezett verbális maszturbáció helyett lépjenek ki ebből, még akkor is, ha ez esetleg önöket kielégíti, próbáljanak meg valóban felelős ellenzékként tevékenykedni" - mondta.
Szili Katalin házelnök a felszólalás után arra intette a szocialista politikust és minden képviselőt, hogy az Országgyűlés méltóságához, tekintélyéhez illő kifejezéseket használjon.
Varga Mihály (Fidesz) napirend előtti felszólalásában a kormányfő választások előtt tett kijelentéseit és a napokban bejelentett kormányzati intézkedéseket összehasonlítva úgy értékelt: kommunikációból, PR-ből jeles, azonban hiányzik az őszinteség.
"Ahhoz, hogy valós programok szülessenek és érdemi reform történjen, az első lépés az őszinteség lenne. Az, hogy ön őszintén elismeri a magyar választóknak és a magyar parlamenti képviselőinek, hogy nem mondott igazat, hogy félretájékoztatott bennünket, vagy önt félretájékoztatták. Nincs ember, aki az ön szavát komolyan veszi" - fordult Gyurcsányhoz Varga.
Veres János pénzügyminiszter úgy válaszolt: szerinte pontosan tudja mindenki, hogy Magyarországon ebben a pillanatban egyensúlyteremtésre van szükség.
Harrach Péter (KDNP) a média gyerekekre gyakorolt káros hatásai kapcsán azt javasolta, változtassák meg a médiatörvényt, a médiahatóság pedig kellő szigort alkalmazzon. Petrétei József igazságügyi miniszter válaszában azt mondta, a médiatörvény valóban nem tölti be kellő hatékonysággal a funkcióját, ezért módosítani kell, de erősíteni kell a végrehajtást is. Az ORTT már dolgozik a javaslaton - tette hozzá a miniszter.
Dávid Ibolya (MDF) a kábítószer-ellenes világnap kapcsán arra hívta fel a figyelmet, az Európai Unió kábítószerügyi központjának 2005-ös jelentése szerint jelentősen nőtt a tiltott szert a középiskolai évek alatt kipróbálók száma. Szólt egy másik kutatásról is, amelynek eredménye szerint 1995-ben a gyerekek 80 százaléka, 2003-ban viszont már csak 50 százaléka tartotta veszélyesnek kipróbálni a kábítószereket. Ha a politika bátorítja erre a fiatalokat, akkor ennek ez a következménye - tette hozzá.
Petrétei József válaszában visszautasította, hogy a politika bátorítaná a fiatalokat a kábítószer-fogyasztásra. A kérdés megnyugtató rendezését az új büntetőtörvénykönyv oldja meg - mondta.
(forrás: MTI)