Gyengültek a kormánypártok, vezet a Fidesz

A megszorító gazdasági lépések bejelentése és még inkább az ezt megelőző találgatások megváltoztatták a politikai klímát és a pártok közötti erőviszonyokat. Hirtelen megnőtt az ország jelenlegi irányát szkeptikusan látók aránya (39 százalékról 59 százalékra). A biztos pártválasztók körében a Fidesz 46, az MSZP 42 százalékon áll. Az SZDSZ pozíciói is romlottak, jelenleg a választókorúak 2, az aktív szavazók 3 százalékára számíthat. 1996 óta először fordul elő, hogy az MDF megelőzi a szabad demokratákat - többek közt ez derül ki a Szonda Ipsos június második felében végzett közvélemény-kutatásából.

A szigorú költségvetési intézkedésekről szóló híresztelések, illetve a hivatalos sejtetések és a gazdasági megszorítások együttesen a kormánypártok népszerűségvesztésével és szavazóinak tanácstalanságával jártak együtt. A hatalmon lévő pártok csökkenő támogatottságából adódó politikai hasznot csak részben tudta a maga javára fordítani az ellenzék, kevesen pártoltak át hozzájuk. A szocialista párt tábora az utóbbi hónapban a választókorú népesség 34 százalékáról 28 százalékra esett, ezzel szemben a Fideszé ennél mérsékeltebb arányban, 28-ról 30 százalékra emelkedett. Az elmúlt hetekre főképpen a választópolgárok elbizonytalanodása volt a jellemző. Ennek egyik jele, hogy a pártok közül valamilyen ok miatt választani nem tudó csoport nagysága 28-ról 32 százalékra nőtt. A másik ezt igazoló sajátosság, hogy a szocialista és szabad demokrata szimpatizánsok több vonatkozásban is határozatlanabbak lettek. Kisebb lett az MSZP-sek aktivitási szintje (78 százalékról 73 százalékra esett vissza), és veszni látszik belőlük az önbizalom (a májusi 92 százalék helyett most 58 százalékuk látja esélyét egy választási győzelemnek).

A korábban SZDSZ-re szavazók egy része eltávolodott a párttól, az ott maradók viszont a "dolgok állását" illetően meglehetősen szkeptikusakká váltak. Májusban még kétharmaduk gondolta úgy, hogy jó irányba halad az ország, most viszont 48 százalékuknak ez a véleménye. Ezzel szemben a negatív értékelést megfogalmazók aránya egyötödről egyharmadra bővült.

Az MSZP-től elfordulók alapvetően a munkavállalói körből, ott is a középen lévőkből kerülnek ki. Az átlagost meghaladó, tíz százalékpont körüli veszteséget könyvelhetnek el a szocialisták az ötvenes éveikben járók, valamint a szakmunkásként dolgozók körében. Előbbiek jobbára a hezitálók csoportját gyarapították, utóbbiak inkább a Fidesz felé fordultak. A gazdasági lépésekkel kapcsolatosan a nyugdíjas korosztály látszik a legtoleránsabbnak, legalábbis erre utal, hogy az MSZP és a Fidesz támogatottsága ebben a körben megegyezik a múlt havival (előbbié 40, utóbbié 21 százalék). Az értelmiség viszont megosztottságában - mint oly sokszor - megint átbillent valamelyest: a múlt havi 32-26-os MSZP-előnyből 31-25-ös Fidesz előzés lett.

A kisebb ellenzéki pártok közül az MDF nagyjából tartja táborát (a biztos pártválasztók 4 százaléka támogatja), míg a KDNP továbbra is az észlelhetőség határán található (1 százalék). (Szonda Ipsos)

Az adatfelvétel ideje 2006. június 16-23. A közvélemény-kutatók országszerte 1500, tizennyolc évesnél idősebb embert kérdeztek meg. Az adatok legfeljebb plusz-mínusz 2,5 százalékkal térhetnek el attól, amit akkor kaptunk volna, ha minden választókorú személyt megkérdeztünk volna.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.