Szakszervezeti demonstráció a megszorítások ellen

A megszorító intézkedések ellen demonstrációra készülnek a szakszervezetek. A közigazgatásból elbocsátottak támogatására viszont 500 millió forintos segélyalap létrehozását kezdeményezik.

Az Új egyensúly program részeként bejelentett megszorító intézkedések ellen demonstrációt fontolgatnak a szakszervezetek. A Liga már meg is kereste a társkonföderációk vezetőit, mert úgy látják, nincs sok esély arra, hogy az Országos Érdekegyeztető Tanácsban elérjék "a munkavállalók és az állampolgárok számára rendkívül kedvezőtlen intézkedéscsomag" visszavonását. Gaskó István, a Liga elnöke megerősítette lapunk információját, amely szerint, ha a keddi OÉT-tárgyalás is sikertelenül zárulna, még a megszorító intézkedések bevezetéséhez szükséges módosítások parlamenti végszavazása előtt, július 7-ére tiltakozó demonstrációt szerveznek a Kossuth térre.

Gaskó azt szeretné, ha a szakszervezetek közösen lépnének föl a tervezett intézkedések ellen. (A Munkástanácsok már jelezte, hogy csatlakozik a tiltakozó akcióhoz.) Az érdekvédő azt is elmondta, hogy a köztisztviselőket érintő leépítéseket csak akkor fogadják el, ha a kormányzati struktúra reformja már jól látható, s garantált, hogy nem romlik, hanem javul a közszolgáltatások minősége. Azt pedig elvárják, hogy gondoskodjanak azok sorsáról, akik nem kerülhetik el az elbocsátást. Gaskó szerint a feketegazdaság felszámolása érdekében létszámában is erősíteni kell az adóhatóság, a munkaügyi ellenőrzés és a pénzügyőrség szervezeteit, jelenleg ugyanis képtelenek mind a 800 ezer vállalkozást ellenőrizni. (Írásunk a tárcamegszorításról a 14. oldalon)

A szakszervezetek egyébként már kidolgozták a közigazgatási létszámcsökkentés módjára vonatkozó megállapodástervezetet. Mint arról beszámoltunk: a közszféra érdekvédelmi szervezetei törvénybe foglalt garanciát kértek a kormánytól arra, hogy humánus szempontokat is figyelembe vesznek az elbocsátásoknál. Michalkó Pétertől, a Közszolgálati Szakszervezetek Szövetségének vezetőjétől úgy tudjuk: ma reggel juttatják el a munkaügyi miniszterhez a megállapodástervezetet, amelyben mentességet kérnek a munkaerőpiacon szinte esélytelen 50 év feletti férfiaknak és nőknek, a gyermeküket egyedül, illetve a 3-4 gyermeket családban nevelőknek. Mivel a jelentős létszámú elbocsátásnál nyilvánvalóan nem az elvégzett munka alapján differenciálnak, elvárják, hogy az elbocsátáskor ismerjék el a távozó tevékenységét. Michalkóék egy 500 millió forintos segélyalap létrehozását is javasolják arra a célra, hogy ha valaki egy év után sem tud elhelyezkedni, és már nem jogosult az álláskereső támogatásra sem, segélyt kaphasson. Az elkülönített keretről egy kuratórium döntene, amelynek tagjai között a kormány és a szakszervezetek képviselői is ott lennének.

Egy felmérés szerint a közszférában három évvel ezelőtt elrendelt nagyszámú leépítés után az elbocsátottak 45 százaléka egy év után sem kapott munkát.

Élénken bírálták a közoktatást érintõ kormányzati lépéseket azon a szombati szakmai fórumon, amelyen négy szakszervezet, szakmai szervezetek és az oktatási tárca képviselõi vettek részt
Élénken bírálták a közoktatást érintõ kormányzati lépéseket azon a szombati szakmai fórumon, amelyen négy szakszervezet, szakmai szervezetek és az oktatási tárca képviselõi vettek részt
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.