Per húsz évvel a "piszkos háború" után

- "Gyilkos, gyilkos!" - kiáltásokkal fogadta több száz emberjogi aktivista a La Plata-i bíróság termébe bevezetett Miguel Osvaldo Etchecolatz volt rendőrtisztet, akinek tárgyalása e héten kezdődött, és várhatóan több hónapig eltart. Összesen 133 tanút kívánnak beidézni. A 77 éves egykori tiszt nem élt a megszólalás lehetőségével, mindössze annyit mondott, hogy nem ismeri el a bíróság jogkörét, mert szerinte ügye katonai bíróságra tartozik. A Buenos Aires tartomány volt rendőrségi igazgatóját ezúttal hét személy illegális letartóztatásával, öt személy megkínzásával és meggyilkolásukban való részvétellel vádolják. Az argentin igazságszolgáltatás első ízben kezdett nyilvános bűnvádi eljárást az 1976 és 1983 közötti katonai junták kiszolgálói ellen azóta, hogy tavaly a legfelsőbb bíróság alkotmányellenesnek minősítette és így érvénytelenítette a "piszkos háború" rémtetteiben részesekre utólag hozott két amnesztiarendeletet.

Argentínában a néhai Peron elnök második feleségének belpolitikai káoszba torkolló államfősége vezetett el a katonai hatalomátvételhez. Az egyenruhások hivatkozhattak a városi gerillamozgalom, a Montonerók akcióira. Ám a junta nemcsak a fegyveres ellenzékére, hanem mindenféle baloldali és haladó szervezetre is lecsapott. Chilétől részben eltérően a letartóztatások, kínzások és gyilkosságok "titokban" történtek, a fegyveres erők különféle zárt intézményeiben. Utóbb a hatóságok szerint bizonyítottan 13 ezren "tűntek el" a "piszkos háborúnak" nevezett években, ám az emberi jogi csoportok harmincezerre teszik a törvénytelenül elhurcoltak, majd meggyilkoltak számát.

Chilétől eltérően Argentínában a rendszerváltás után, 1985-ben a katonai junták kilenc vezetőjét elítélték, s megindultak perek a terrorcselekmények végrehajtói, katona- és rendőrtisztek ellen is. Miguel Etchecolatz volt rendőrfőnököt akkor már egyszer 23 évi szabadságvesztésre ítélték, ám börtönbüntetésének a letöltésétől az 1986-ban hozott, a "parancsra történt" elven alapuló amnesztiarendelet mentette meg. Raul Alfonsin elnök ugyanis csak így tudta lecsillapítani a fegyveres erők lázongását. Az áldozatok hozzátartozói azonban tovább követelték a felelősségre vonást. Segítségükre sietett ugyanaz a madridi bíró, aki 1998-ban Pinochetet egyévi londoni kényszertartózkodásra késztette nemzetközi elfogatási kérelemmel. Szintén vádat emelt spanyol állampolgárok meggyilkolása és az emberiség elleni bűntett címén az argentin junta 45 tagja, tisztje ellen. Néstor Kirchner elnök a kiadatási kérelem teljesítésétől ugyan elzárkózott, ám az igazságügy gépezete újra beindult. Ennek során például Etchecolatz is újra bíróság elé került, s elítélték 2004-ben gyermekrablás vádjával. (A junta idején ugyanis a bebörtönzött nők fogságban született gyermekeit titokban örökbe fogadó szülőknek - tiszteknek - adták át.) Erre a bűncselekményfajtára az amnesztiarendelet érvénye nem terjedt ki, ám a volt rendőrfőnök korára való tekintettel azóta is házi őrizetben tölti büntetését.

Az emberjogi szervezetek most abban bíznak, hogy Etchecolatz kedden kezdődött pere csak a nyitány a legfelsőbb bíróság tavalyi döntése alapján. Szerintük két évtized elteltével is a vádlottak padjára kell ültetni a letartóztatásokban, kínzásokban és gyilkosságokban felelős és még ma is élő mintegy 400 tisztet, akik 1986-ban amnesztiában részesültek. Nem kevesen vannak viszont olyanok is Argentínában, akik szerint immár nem kellene a régi sebeket feltépni.

A vádlott
A vádlott
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.