Újabb mélyponton a forint
Bár a forint újabb mélységbe zuhant az euróval szemben, a gyengülést nem kíséri pánik, hisztéria, nincs jele kapkodásnak. Tény, hogy az eurót tegnap már több mint 282 forintért adták, vagyis az árfolyamsáv közepén jegyezték, s erre még soha nem volt példa. A hozzávetőlegesen egyszázalékos gyengülés azonban még visszafogottnak is tekinthető ahhoz képest, hogy a török líra négy, az új-zélandi dollár és a dél-afrikai rand bő két százalékot esett. A zloty szintén nagyjából egy százalékot ereszkedett lejjebb, igaz, a pénzügyminiszter távozása miatt is. A török jegybank egyébként nemrégiben 1,75 százalékkal, 15 százalékra emelte az irányadó kamatot, de nyilván ez sem győzte meg a befektetőket, akik inkább az Egyesült Államokra figyelnek, s oda csoportosítják át pénzeszközeiket. Tegnap ugyanis mind több híresztelés kapott szárnyra, hogy az amerikai jegybank a jövő héten akár fél százalékponttal is emelheti az alapkamatot, amely további döntésekkel hat százalékra is felmehet. Erősödött is a dollár az euróhoz képest.
Az MNB szóvivője, Missura Gábor azt mondta az MTI-nek: a jegybank "szorosan nyomon követi" a fejleményeket. Hozzátette: a piacon a bejelentett kormányintézkedések "beárazása folyik". Hangsúlyozta, hogy a jegybanknak nincs árfolyamcélja, az MNB arra figyel, hogy az infláció tartósan ne emelkedjék a kitűzött cél fölé.
A szóbeli intervenciónak különösebb hatása nem volt, de az árfolyam formálisan nem érte el az euróval szemben meghatározott mozgási sáv közepét. Délután 280 és 281 forint között kereskedtek az euróval.
A térségi valuták mozgását befolyásolta, hogy távozni kényszerül az ügynökügybe keveredett lengyel pénzügyminiszter. Zyta Gilowskát a befektetők a jelenlegi varsói kormány azon tagjának tekintettek, aki az ésszerű gazdaságpolitika híve. Távozása ezért bizonytalanságot válthat ki a pénzpiacokon. Ezekre az aggodalmakra reagálva jelentette ki Kazimierz Marcinkiewicz miniszterelnök, hogy a gazdaságpolitika változatlan marad, az új pénzügyminiszter folytatni fogja az eddigi programot. A szakértők még Gilowska lemondása előtt azt prognosztizálták, hogy a zloty akár a 4,2 euróárfolyamra is süllyedhet a jelenlegi 4,1-es szintről, az ötéves futamidejű államkötvények hozama pedig a mostani 5,78 százalékról hat százalékra emelkedhet a pénzügyminiszter távozása esetén.
Piaci megfigyelők emlékeztetnek rá, hogy bár tegnap a nemzetközi hatások érvényesültek, a piac bizonyára teszteli az MNB tűrőképességét is, kíváncsi, ki tud-e erőszakolni egy nagyobb kamatemelést azt követően, hogy hétfőn a monetáris tanács negyed százalékponttal vitte feljebb az alapkamatot, amit a piac kissé értetlenül fogadott. Megmagyarázhatóbbnak tartotta volna a kamat változatlanul hagyását vagy erőteljesebb növelését is. Elemzők rámutatnak ugyanakkor: befektetői körökben terjed az a nézet is, hogy ezen a szinten már érdemes lehet ismét beszállni, s az állampapírok emelkedő hozama is kezd csábítóvá válni. Emlékeztetnek rá, hogy Gyurcsány Ferenc a napokban hozzávetőlegesen a tegnapi szintet jelölte meg a kívánatos árfolyamként.
A miniszterelnök a jövő héten Frankfurtban és Londonban befektetők előtt ismerteti gazdaságpolitikai elképzeléseit.