Veszélyben a minimálbér-megállapodás

Az Országos Érdekegyeztető Tanács tegnapi ülésén a munkaadói oldal kilátásba helyezte a tavaly novemberben három évre kötött minimálbér-megállapodás felmondását. A szociális partnerek azt kérték a kormánytól, hogy a megszorító intézkedéseket tekintse átmenetinek.

Nem meglepő, hogy az Új egyensúly program részeként bejelentett megszorító intézkedések hatással vannak az Országos Érdekegyeztető Tanácsban korábban született megállapodásokra. Tegnap az OÉT plenáris ülésén a munkaadói oldal soros elnöke, Zs. Szőke Zoltán sietett is közölni: azt elfogadják ugyan, hogy az államháztartási hiány csökkentése érdekében megszorításokra van szükség, a csomag azonban alapvetően megváltoztatja azokat a feltételeket, amelyek alapján tavaly novemberben három évre szóló egyezséget kötöttek a minimálbér emeléséről. Az egyezség szerint az idén 62500, jövőre 65500, 2008-ban pedig 69 ezer forint lenne a legkisebb kötelező bér. A megemelt összeget a megszorító intézkedések miatt soknak tartják a munkaadók.

Zs. Szőke Zoltán bejelentette: fel fogják mondani a megállapodást, amit egyebek mellett azzal számolva írtak alá, hogy az idén novembertől megszűnik a havi 1950 forintos tételes egészségügyi hozzájárulás. Kezdeményezte ugyanakkor, hogy a kormány 2007. január elsejétől függessze föl a középfokú iskolai végzettséget, illetve szakképzettséget igénylő munkakörben dolgozók garantált bérminimumát. (Az OÉT- megállapodás szerint 2006 januárjától a szakképzettek számára külön, magasabb bérminimumot vezettek be, ami július elsejétől kötelezővé válik.) A megváltozott feltételek mellett ugyanis a munkaadók nem tudják vállalni a felemelt bér kifizetését.

Csizmár Gábor munkaügyi államtitkár leszögezte, hogy a kormány a bérmegállapodást magára nézve kötelezőnek tartja, de nem vitatta, hogy lehetnek olyan változások, amelyek indokolttá teszik az egyezség felülvizsgálatát.

A munkaadók és a munkavállalók képviselői is arra szólították fel a kormányt, hogy tekintse átmenetinek a megszorító intézkedéseket, s legkésőbb 2008. június 30-áig, illetve akkor, ha az államháztartási hiány GDP-arányos mértéke eléri a három százalékot, vonja vissza azokat. Wittich Tamás, a szakszervezetek szóvivője kemény szavakkal illette a kabinetet, szerinte ugyanis a kormány semmi készséget nem mutat arra, hogy megpróbálja a terheket arányosabban elosztani a három oldal között, s nem láthatóak azok a lépések, amelyek a feketemunka kifehérítését célozzák. Az érdekvédő kifogásolta azt is, hogy olyan helyzetben tárgyalnak, amikor nem lehet tudni, milyen irányban indulnak el a reformok, s az intézkedéscsomag milyen hatással lesz a következő másfél évben a reálkeresetekre. Az MSZOSZ számításai szerint a munkavállalók reálbérvesztése megközelíti majd a hét százalékot. (A kabinet nem számol reálbércsökkenéssel.) Wittich azt mondta: a csomagban több olyan tétel szerepel, amely kifejezetten ellentétes a novemberi OÉT-megállapodással. Ilyen a munkavállalók járulékának 3,5 százalékos emelése, ami helyett a szakszervezeti vezető inkább az áfát emelné, de csak olyan termékek és szolgáltatások esetében, amelyek nem érintik a legnehezebb helyzetben élőket.

A Pénzügyminisztérium államtitkára, Katona Tamás elmondta, hogy az intézkedéscsomag egyes tételeit a kormány is átmenetinek tekinti - ilyen a szolidaritási adó például -, de azt is világossá tette, hogy az egyéni járulékemelés nélkülözhetetlen az egészségügyi ellátás szempontjából. Nem mond le a kormány a házipénztár megadóztatásáról, és ragaszkodik ahhoz is, hogy a vállalkozók legalább 125 ezer forintos alap után fizessék a járulékokat. Azt azonban tudomásul veszik, ha valaki nem tudja kitermelni ezt a pénzt. Az államtitkár utalt arra, hogy ma egymillióan fizetnek minimálbér - havi bruttó 62500 forint - alapján járulékot, közülük 600 ezren vállalkozók. Katona megerősítette, hogy a kormány nyitott az áfakulcs módosítására, s erről már készülnek a számítások.

l A Fidesz szerint az Országos Érdekegyeztető Tanács ülésén elhangzottak alapján kijelenthető, hogy 2007-ben egészen biztosan csökkennek a reálbérek. Szijjártó Péter szóvivő szerint ez azt jelenti, hogy a Gyurcsány-kormány veszélyt jelent az országra, a magyar családok megélhetésére és a magyar vállalkozókra. - Világossá vált az is, hogy a kormány nem kíván érdemi konzultációt folytatni a gazdasági élet szereplőivel, hiszen megsértődik, ha vele szemben ellenkező vélemény fogalmazódik meg, illetve miniszteri szinten sem képviseltette magát az OÉT ülésén - hangoztatta a Fidesz-szóvivő. (Az OÉT-ülésen megjelent Kiss Péter munkaügyi miniszter és Veres János pénzügyminiszter is - a szerk.)

Fórum az elbocsátandókért

A közigazgatásban tervezett létszámcsökkentés szükségességét is vitatjuk, a mértékével sem értünk egyet, az elbocsátások méltó módjáról azonban egyezséget kell kötni a kormánnyal - így fogalmaztak tegnap a közszolgálatban szerveződő szakszervezetek fórumának résztvevői. Mintegy háromszáz köztisztviselő találkozott tegnap a Főpolgármesteri Hivatal dísztermében, hogy kifejtse véleményét a közszolgálatban dolgozókat érintő várható változásokkal kapcsolatban. Elhangzott, hogy nem az egzisztenciájukat féltik, hanem attól tartanak, hogy a létszámcsökkentés következményeként romlik a közszolgáltatások minősége. A köztisztviselők úgy látják: a közvélemény oly mértékben közigazgatás-ellenes, hogy egy szakszervezeti akciónak kiszámíthatatlan következményei lennének. Ezért annak érdekében lépnek fel, hogy megállapodásban rögzítsék az elbocsátottak járandóságát, álláskeresésük segítését.

Lehet, hogy nem megemelt minimálbérért dolgoznak majd
Lehet, hogy nem megemelt minimálbérért dolgoznak majd
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.