Először találkozott, de nem tárgyalt Olmert és Abbasz
A jordániai Petrában, a II. Abdalláh jordániai király által adott reggelin első ízben találkozott tegnap Ehud Olmert izraeli kormányfő és Mahmud Abbasz palesztin elnök. A két politikus korábban csak rendszeres telefonkapcsolatban állt egymással. Olmert és Abbasz kézfogással és arccsókkal köszöntötték egymást, de hivatalos megbeszélésekre nem került sor - írta az MTI.
- Eszmecserénk "általános kérdésekről" folyt - mondta Abbasz a reggeli után. A palesztin elnök szóvivője, Nabíl Abu Rudeina reményét fejezte ki, hogy a következő két hétben meg lehet szervezni a két politikus hivatalos tárgyalásait.
Az esemény után Abbasz megerősítette, hogy az Olmerttel való következő találkozó előkészítése a jövő héten megkezdődik. Az izraeli kormányfő elmondta: kész a tárgyalásokra, de arra kérte a palesztinokat, "legyen bátorságuk megszabadulni a szélsőségesektől". Olmert a palesztin elnöknek sajnálkozását fejezte ki, hogy az elmúlt napok izraeli légicsapásainak tizennégy palesztin civil is áldozatául esett - közölte egy izraeli kormánytisztviselő. A két vezetőt II. Abdalláh hívta meg a "Petra II: veszélyben a világ" nevű tanácskozásra, amelyen huszonöt Nobel-díjas és harminc más nemzetközi hírű személyiség, köztük Elie Wiesel író és a dalai láma vett részt.
A kézfogásra kiélezett palesztin belviszályok közepette került sor. Palesztin források szerint az Abbasz vezette Fatah mozgalom és a kormányt alkotó Hamasz radikális szervezet közel áll az Izraelről és a palesztin állam jövőjéről szóló megállapodáshoz. A Hamasz nem ismeri el Izraelt, és ellenzi egy olyan dokumentumról szóló (július végére tervezett) népszavazás kiírását, amelynek segítségével a zsidó államot implicite elfogadná a palesztin nép. Az is tisztázandó, ki vezetné a palesztin csoportokból álló esetleges egységkormányt.
Rossz hír Abbasznak, hogy idő közben csökkent az Izraelt közvetetten elfogadó dokumentum támogatottsága. A legújabb felmérések szerint a palesztinok 47 százaléka szavazna rá, 44 százaléka ellene. Az emberek hiába értenek egyet a dokumentum állításaival, a belviszály és a politikai hangulat a Hamasznak kedvez. Az egységkormányt a palesztinok 85 százaléka támogatná - jelentette a Reuters.
A palesztin kormány a hét elején kifizetett fejenként 300 dollárt a köztisztviselőknek, néhány nappal azután, hogy palesztin miniszterek 22 millió dollárral tértek haza külföldi pénzgyűjtő körútjukról. A 165 ezer köztisztviselő (tanárok, orvosok) négy hónap óta illetmény nélkül dolgozik. Az összegeket postán keresztül utalták ki, mert a bankok - tartva attól, hogy megsértik a terrorizmusellenes nemzetközi törvényeket - nem voltak hajlandók kezelni a Hamasz vezette kormány által utalt pénzt.
A radikális szervezet eközben azt követelte a forgalmat ellenőrző európai megfigyelőktől, hogy nyissák meg újra a Gázai övezet egyetlen nemzetközi kijáratát, miután a határátkelő csütörtökön már második napja zárva tartott Izrael biztonsági aggodalmai miatt. A Hamasz szerint Izrael meg akarja akadályozni, hogy a palesztin kormány tagjai készpénzt vigyenek be a Gázai övezetbe, megkerülve a Nyugat pénzügyi embargóját.