Sokan voltak, és elegen
A kiigazításokat a Corvinus Egyetemen (Közgáz) magyarázó miniszterelnök nem titkolta: számolt a népszerűségvesztéssel, de miután a kampányt is sokak szerint one man show-ban vitte végig, úgy érezte, tisztességtelen lenne, ha a megszorításokért másokra hárítaná a felelősséget. Gyurcsány Ferenc azt reméli, ha megfelelően kommunikálja, mit és miért tesz a kormány, az emberek is megértik és elfogadják az intézkedéseket.
A miniszterelnök - legalábbis a jelek tegnap erre utaltak - jól számolt. A közgazdászhallgatók nyitottnak bizonyultak az érveire. Kivéve azt az előadásról "kimenekülő" pár fiút, aki azon háborgott: miként mondhatja a miniszterelnök, hogy alapvetően rendben van a gazdaság, amikor éppen ezermilliárdokat von el a társadalomtól.
Gyurcsány ezt egyebek mellett azzal támasztotta alá, hogy míg 2003-ban 1,9, 2004-ben 3,7, addig 2005-ben 5,4 milliárd euró külföldi tőke áramlott az országba. A miniszterelnök szerint egyelőre a forint gyengülése sem akkora probléma, hisz az euró-forint-sáv közepe 282 forint, azaz, míg ennél kevesebbért lehet uniós pénzt venni, nincs igazán baj.
Persze a miniszterelnök dolgát megkönnyítette, hogy értő közönségnek beszélt. Amikor azt taglalta például, hogy a pályakezdő munkanélküliség egyik oka, hogy 1990 óta évente átlagosan 30 ezerrel ugrik meg a felsőoktatásban tanulók száma, a közgázosok nem azt kérdezték, hogy miért nem hoz létre az állam több átképzési, az elhelyezkedést segítő rendszert. Ehelyett inkább azt firtatták, miért nem csökkenti drasztikusan az államilag finanszírozott főiskolai-egyetemi helyek számát, s nyújt e szűkebb rétegnek profi, piacképes képzést.
E ponton a tudósító elégedetten nézett körbe: a kormányfő előadását több százan hallgatták. Szinte már túl sokan voltak.