Megölték Szaddám harmadik ügyvédjét is
Ad-Dulaimi a gyilkosságért a belügyminisztériumot tette felelőssé, amely hagyta, hogy beszivárogjanak olyan síita elemek, akik halálbrigádokat hoztak létre a rendőrség egységein belül. Az ügyvéd egyúttal az amerikai hadsereg felelősségéről is beszélt, mert szerinte a háború tette lehetővé, hogy megnőjön a síita milíciák befolyása. Az ügyvéd a per felfüggesztését, és a vádlottak külföldre szállítását is kérte. Dzsaafar al-Musszaui vezető ügyész szerint az eset nem fogja késleltetni a tárgyalás menetét. A védelem július 10-ig prezentálhatja érveit.
Hamisz al-Ubaidi már a harmadik a tavaly októberben kezdődött per védőügyvédi csapatából, akivel végeznek. A gyilkosságot két nappal azután követték el, hogy a főügyész halált kért Szaddám Huszeinre és két másik vádlottra egy síita falu lakosságának 1982-es lemészárlása miatt - emlékeztetett az MTI.
Hamisz al-Ubaidi hitt abban, hogy Irak mihamarabb jogállam lehet, és megesküdött, hogy soha nem hagyja megfélemlíteni magát - írta a Reuters a meggyilkolt ügyvédről. Al-Ubaidi - más védőügyvéddel ellentétben - Irakban élt, szabadon mozgott a negyedek között, vásárolgatott a családjával, és nemcsak az amerikaiak által védett kormányzati kerületben, a zöld zónában tűnt fel. - Ha a félelem miatt feladjuk, az nem pusztán az ügyvédekre nézve lenne szégyen, hanem az egész iraki igazságszolgáltatásra nézve is - nyilatkozta a kisebbségi szunnita vallási csoporthoz tartozó al-Ubaidi a hónap elején a hírügynökségnek. Nem kért védelmet a biztonsági erőktől. Holttestét tegnap kora reggel a bagdadi csúcsforgalomban hagyták egy Szaddám diktatúrája alatt meggyilkolt síita vallási vezető (a hírhedt Muktada asz-Szadr apjának) plakátja mellett. Al-Ubaidit nyolcszor lőtték meg, és mindkét karját eltörték.
A lázadók komoly akciót hajtottak végre tegnap: Bagdadtól északra több tucat munkást ejtettek foglyul fegyveresek a Nagy Győzelem gyárban. A munkások épp hazafelé készülődtek Tadzsi városából. Az ötbusznyi civilt öt autóból kiugró fegyveres raboltak el. A túszul ejtett munkások száma több forrás szerint nyolcvan, de a Reuters szerint akár 100-an is lehetnek.
Eközben az al-Kaidával szövetségben lévő csoport - mely 18 nappal ezelőtt elrabolt négy orosz diplomatát - közölte: megölik a túszokat, mert Moszkva nem teljesítette követelésüket, és nem vonult ki Csecsenföldről. Sorsukról egyelőre nem érkezett hír.
Szemtanúk állításai alapján kiderült, hogy a két meggyilkolt amerikai katonát - akiknek holttestét kedden találták meg - legalább harminc lázadó támadta meg egy ellenőrző pontnál. Thomas Lowell Tucker és Kristian Menchaca közlegények Juszufija városában tűntek el múlt pénteken, mely az al-Kaida és a felkelők egyik bázisa. A szemtanúk szerint a két katona járműve elszakadt a megtámadott amerikai konvojtól - így tudta őket elrabolni a legalább harminc, magukat sísapkával álcázó lázadó. Az amerikai hadsereg egyelőre nem erősítette meg a szemtanúk állításait.