Robert Fico még nem ért a folyóhoz

A Ján Slota vezette Szlovák Nemzeti Pátrttal és a Vladimir Meciar nevével jegyzett Néppárt - Demokratikus Szlovákiáért Mozgalommal lkezd kormányalakítási tárgyalásokat Robert Fico.

Napok óta alig alszik, és csak futtában eszik valamit a pártelnök - mondja a folyosón Frantisek Határ, Robert Fico személyi titkára. Pillanatok múlva igazat adok neki: a főnöke sápadtan, karikás szemmel fogad az Irány - Szociáldemokrácia (Smer - SD) székházában. Az előre hozott szlovákiai választások győztes pártjának elnöke pillanatokkal ezelőtt érkezett a Grassalkovich-palotából, az államfő hivatalából, ahol Ivan Gasparovic szlovák elnök hivatalosan megbízta őt a kormányalakítási tárgyalásokkal. Ahová rövidesen indul; szusszanásnyi szabad idejében adott interjút a Népszabadságnak. - Elsőként Ján Slota Szlovák Nemzeti Pártjával és a Vladimír Meciar vezette Demokratikus Szlovákiáért Néppárttal egyezkedik. Ez jelzésértékű?

- Részben igen, részben pedig a tények logikájából fakad. Mi is ellenzékben voltunk, a két tárgyalópartnerünk is.

- De a szlovák mélynemzetiek nem is voltak a parlamentben!

- A jelenlegi kormány kemény bírálói voltak.

- Az EU-tagországok szociáldemokratái nem közösködnek szélsőséges pártokkal. Nem tart Brüsszel, főleg a szocdem partnerek rosszallásától, ha a legelső tárgyalópartnereivel lépne koalícióra?

- Azt, hogy miként jutunk át a folyón, csak akkor mérlegeljük majd, amikor a partjához érkezünk. Ma még elég távol vagyunk ettől. Azt viszont leendő legerősebb kormánypártként már most is szavatolhatom, hogy bármilyen koalíció alakul, nem lesznek etnikai feszültségek az országban, mert megőrizzük a jelenlegi status quót, és semmiben sem nyirbáljuk meg a szlovákiai nemzetiségek mostani jogállását.

- Ezek szerint a Magyar Koalíció Pártjával már nem is számol leendő koalíciós partnerként?

- Az új szlovákiai kormánykoalíció összetételével kapcsolatban négy változatot tartok reálisnak. Az egyikben a Magyar Koalíció Pártja és a szlovák Kereszténydemokrata Mozgalom szerepel. Ezt a megoldást nem tartjuk a legjobb megoldásnak, de elképzelhetetlennek sem.

- Miért nem a legjobb megoldás?

- Mert a két jobboldali párt nehezíthetné választási programunk legfontosabb céljainak valóra váltását. Mi semmiképpen sem folytathatjuk a gazdagok érdekeit képviselő politikát.

- De az említett két párt választási programjában is hangsúlyosan szerepelnek a szociális elemek. Ez nem lehet jó tárgyalási alap?

- Majd az egyezkedéseink során elválik.

- Milyen kritériumok alapján döntenek leendő politikai szövetségesekről?

- Alapvető célunk a váltás, méghozzá egyértelműen balközép irányba. Nem nyílhat tovább az a bizonyos olló a szlovákiai viszonylatban gazdag és az uniós szinten is legszegényebb régiók, illetve polgárok között. Értékrendünkben meghatározó szerepet töltenek be a szociális szempontok, a társadalmi szolidaritás elvei. Ugyanilyen fontos számunkra a fenntartható gazdasági fejlődés, valamint a vállalkozóbarát környezet megőrzése, hiszen csak ez utóbbi feltételek révén tudjuk az előbbi célokat elérni. Csak azokkal a partnerekkel tudunk egyezségre jutni, amelyek beleegyeznek abba, hogy visszaállítjuk a kétkulcsos áfát, vagyis az alapvető élelmiszereknek, a gyógyszereknek alacsonyabb lesz a forgalmi adója. Azonnal eltöröljük a járóbeteg- valamint a kórházi ellátásért eddig fizetendő húsz-, illetve napi ötvenkoronás önrészt. Mindenképpen nagyobb hozzájárulásra bírjuk a legtehetősebb rétegeket, továbbá a bankszférát és a természetes monopóliumokat.

- Ezzel viszont szétzúzhatják az egykulcsos, tizenkilenc százalékos szlovákiai adórendszert, amelynek megtartásához tudomásunk szerint nemcsak a három volt kormánypárt, hanem Meciar is ragaszkodik. S amely ráadásul a külföldi stratégiai befektetők számára is rendkívül vonzó feltétel volt. Nem lenne túl nagy kockázat a tavaly bevezetett adóreform megnyirbálása?

- Az elvből nem engedünk, részletkérdésekben viszont hajlandók vagyunk a kompromisszumokra. Például nemcsak progresszív adózás létezik. Elképzelhető olyan változat is, hogy megmarad a tizenkilenc százalékos adó, ugyanakkor az alacsonyabb jövedelmű polgárok több tételt számíthatnának le az adóalapból.

- Szerdán Mikulás Dzurinda, a Szlovák Kereszténydemokrata Unió (SDKU) elnöke Bugár Bélával találkozik, aki állítólag a Kereszténydemokrata Mozgalommal is tárgyal. Nem kizárt, hogy a jelenlegi miniszterelnök Meciarral is egyeztet. Elképzelhető, hogy végül mégsem ön, a győztes párt elnöke alakítja meg az új kormányt?

- Első körben minden parlamenti párttal tárgyalunk, utána a második fordulóban már csak azokkal, amelyekkel a fentebb említett elvekben szót értettünk. Ivan Gasparovic elnökkel abban egyeztünk meg, hogy június 30-án beszámolok neki koalíciós tárgyalásaim eredményeiről. Bízom abban, hogy akkorra már leendő koalíciós partnereimet is megnevezhetem.

Németh Zsolt szerint Gyurcsány megsértődött

A kormány ürügyként használja a megszorításokat arra, hogy leszámoljon egy olyan problémával, ahol rengeteg kudarcot halmozott fel - mondta Németh Zsolt, az Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke arra reagálva, hogy június 30-tól a Határon Túli Magyarok Hivatala (HTMH) a Miniszterelnöki Hivatalhoz kerül.

Németh egyedül, sajtóreferensek és kíséret nélkül állt ki az újságírók elé a néptelen gellérthegyi utcában a HTMH elé. - Ebben az épületben - mutatott a háta mögé - kilencven közalkalmazott dolgozik. Elbocsátásuk nem megtakarítás, hanem súlyos tékozlás - mondta. Németh hangsúlyozta: az, hogy ismeretei szerint a határon túli magyarok ügyével egy húszfős főosztály foglalkozik majd a külügyi szakállamtitkárságon belül, kétségkívül a terület közigazgatási értelemben történő leértékelése.

- A kormányzat - tette hozzá Németh - meg van sértődve a határon túli magyarokra, mert az elmúlt esztendőkben nem úgy táncoltak, ahogy Gyurcsány Ferenc fütyült. (K. A.)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.