Kína betiltotta a magyar baromfiimportot
A kínai mezőgazdasági minisztérium és a minőségellenőrzési állami felügyelet szerint a két országban a madárinfluenza-járvány megerősítése utáni időszaktól minden baromfiterméket, amelyet Szudánból, vagy Magyarországból szállítottak Kínába, vissza kell fordítani, vagy meg kell semmisíteni.
Egy Kiskunfélegyháza környékén élő gazdálkodó jelezte a hatósági állatorvosoknak, hogy libái nem a szokásos módon viselkednek. Ezt követően döntöttek úgy az állategészségügyi szolgálat állatorvosai, hogy a telepen lévő 580 libát járványügyi okokból le kell ölni.
Az állattartó telep körül kijelölték a szokásos egy kilométeres körzetet, amelyen belül az ott lévő többi állatot is meg kell semmisíteni.
A szakemberek véleménye az, hogy Dél-Magyarország madárinfluenza sújtotta körzetében még mindig ott lappanghat a madárinfluenza kórokozója.
Süth Miklós főállatorvos közölte: már megkezdődött a madárinfluenza-gyanús állatok leölése a külsőgalambosi libatelepen.
A főállatorvos véleménye az, hogy ezen az állattartó telepen szintén a madárinfluenza H5N1-es vírusa fertőzhetett.
Kiskunmajsa környékén élő gazdák jelezték, hogy a vágóhidak egy része nem hajlandó átvenni a baromfit.
Csak bizonyos szigorú előírások szerint dolgozhatók fel illetve hozhatók forgalomba azok az állatok, amelyek a madárinfluenzával fertőzött állományok körül vont három kilométeres védőkörzetekből származnak. Ide tartozik Kiskunmajsa is.
A város polgármestere szerint a vágóhidaknak a 12 ezer szárnyas vágása többletköltséget jelent, ezért egyes helyek ezt nem vállalják. A polgármester az agrárminisztertől kért segítséget.
Bács-Kiskun megye főállatorvosa közölte, hogy a madárinfluenza miatt elrendelt tíz kilométeres megfigyelési körzetből elszállított állatok csak belföldön kerülhetnek forgalomba, a három kilométeres védőkörzetből származó szárnyasok pedig kizárólag a vágóhídon történt hőkezelést követően.
(forrás: MTI)