Genetikailag módosított keményítő-burgonya a BASF-tól

A német BASF vegyipari csoport arra számít, hogy még az idén megkapja az európai illetékes hatóságoktól az engedélyt a genetikailag módosított (GMO) keményítőburgonya forgalmazására. 

Giebfried Schenk, a BASF agrodivíziójának közép- és dél-kelet-európai vezetője elmondta: a növényi biotechnológia területén a vállalatnál zajló egyéb kísérletek eredményeképpen várhatóan 2012-ben megjelenhetnek a piacon a BASF által kifejlesztett más GMO-növények is, ezekről azonban egyelőre nem adott további felvilágosítást a vezető.

A BASF több európai országban - köztük Csehországban - végez szabadföldi kísérleteket a genetikailag módosított keményítőburgonyával, s az eredmények szerint az ebből származó keményítő sokkal jobb minőségű, mint a hagyományos burgonya-keményítő. Az új keményítő burgonya az első olyan megújítható nyersanyag forrás, amit genetikai módosítással állítottak elő, s csak az iparban használják fel, élelmiszerként nem. A keményítő elsősorban a papír- és textiliparban, illetve a ragasztó-gyártásban kínál előnyöket, a termelési költségek csökkentése, illetve energia megtakarítás révén - állítják a cégnél.

A BASF zöld biotechnológiával foglalkozó cége, a Plant Science 1998 óta foglalkozik ilyen jellegű kutatás-fejlesztéssel, világszerte mintegy 500 munkatárs bevonásával. Az elmúlt időszakban együttműködést alakítottak ki a világ vezető vetőmag-gyártó cégeivel, egyetemekkel, kutató intézetekkel Németországban, az Egyesült Államokban, Svédországban és Kanadában.

A kutatások három területre összpontosulnak: a termelés hatékonyságának növelésére, a táplálékok minőségének javítására, illetve a megújítható ipari nyersanyagok kifejlesztésére. A vállalat a következő három évben 270 millió eurót szán biotechnológiai kutatásokra.

(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.