Gyurcsány: "gyorsabban szaladtunk, mint amennyire bírjuk"
A reformok elindításához rendbe kell tenni az eladósodott államot, nem lehet tovább halogatni a változtatásokat - nyilatkozta a Magyar Rádiónak a miniszterelnök.
"Ahhoz hogy meg lehessen csinálni mindazt az országban, amit szeretnénk - nyugdíjkorrekciós programot, átalakítani az egészségügyet, elindítani az új Magyarország fejlesztési programját (...), épül tovább az M7-es, kezdődjön a vasút-rekonstrukció - ahhoz az eladósodott államot egy picikét rendbe kell tenni" - fogalmazott Gyurcsány Ferenc, aki még hétfőn délután, a parlamenti vita után válaszolt a rádió munkatársának kérdéseire.
Mi a jobb? - vetette fel a kérdést a kormányfő, aki szerint a közül kell választani: spóroljanak-e még egy évig, úgy hogy ezzel közben "megfinanszíroznak" egy "hatalmas programot", vagy húzzák tovább az öt-hat éve halasztott változtatások megkezdését. Én nem akarom húzni-halasztani - szögezte le a kormányfő.
Közölte, a bejelentett intézkedésekkel együtt az idén "még mindig növekvő jövedelmek lesznek és éppen azért teszünk-veszünk, hogy 2007-ben a legnehezebb évben, ne legyen reáljövedelem csökkenés vagy legfeljebb egy-két százalékos". "Ez egy építkező program, amelynek az elején sajnos kicsit spórolnunk kell, mert gyorsabban szaladtunk mint amennyire bírjuk" - tette hozzá.
Utalva arra az ellenzéki kritikára, miszerint a kormány éppen az aktívakat terheli a következő időszakban, azt válaszolta, hogy ez természetes, nem lehet a nyugdíjasoktól, a gyerekektől a gyesen lévőktől elvenni. Közölte: az ellenzék eddig csak azt mondta meg, hogy mit nem szabad csinálni, ám azt még nem, hogy mit igen.
A riporter felvetésére, nem akarja-e valamivel kiegészíteni a magyar vállalkozók előtt nemrég, a kedvezőbb közterhekkel összefüggésben tett, sokak által utólag bírált kijelentését, ami szerint "el lehet menni Szlovákiába", Gyurcsány Ferenc azt mondta, hogy az ilyen zsarolásra "szenvedélyesen" és "önérzetesen" kell válaszolni. Példaként említette, hogy ha egy házaspár veszekszik, és a férj azt mondja a feleségnek: "ide figyelj angyalom, (...) ha nekem továbbra is ilyen sok pénzt kell keresnem, (...), mert itt vannak ezek a porontyok, akkor tudod mit, én inkább a harmadik szomszédasszonnyal élnék együtt, mert ő megelégszik kevesebbel", akkor az asszony erre felháborodva és önérzetesen azt mondhatja": "ha neked ennyi a család (...), akkor ne fenyegetőzzél, akkor ott a szomszédasszony".
Ha egy magyar vállalkozás azt vágja a szemünkbe, hogy itt élek, de máshol adózom, és ezzel lényegében zsarol, és itt hagy bennünket a problémákkal, akkor önérzetesen mit lehet erre mondani? - vont párhuzamot a kormányfő az előbbi példával. "Nem szabad azzal zsarolni az országot, hogy el fogunk menni" - szögezte le, hozzátéve: mindig vissza fogja utasítani a zsarolást "szenvedéllyel, eltökéltséggel, önérzetesen".
A kijelentésre utalva pedig úgy vélte: ha már nem csak mondatokat, hanem szavakat is kivesznek a szövegkörnyezetből, "akkor ebből gügyögés lesz". A "gügyögős politikai beszédből gügyögős politika, a gügyögős politikából pedig gügyögős ország lesz", a problémák pedig sokkal bonyolultabbak - fogalmazott Gyurcsány Ferenc. "Én egy ilyen nyílt beszédű ember vagyok, de ebben az ügyben nincsen helye száraz, kimért mondatoknak, itt csak szenvedélynek van helye. Ez a mi hazánk, és akkor is a mi hazánk, ha itt 4 százalékkal felemelik az adót" - hangoztatta a miniszterelnök.
(MTI)