Cukorbeteg leszek-e?

A XXI. század elejét valószínűleg az elhízott, cukorbeteg, magas vérnyomású emberek számának addig soha nem látott növekedésével jellemzik majd a jövő tudósai. Aki ma még nem diabéteszes, komoly esélylyel számíthat a betegség jelentkezésére. De mekkora eséllyel?

Olcsó és megbízható laboratóriumi próbát dolgoztak ki amerikai kutatók, amellyel felmérhető, kinek mekkora az esélye a 2-es típusú (régen "időskorinak" nevezett) cukorbetegség kialakulására. A kórkép e formáját az különbözteti meg az inzulinhiány miatt létrejövő 1-es (régen gyermekkorinak mondott) típustól, hogy a szervezet érzéketlenné válik az életfontosságú hormonnal szemben, így hiába termelődik elegendő inzulin. Erre az inzulinrezisztenciának nevezett állapotra semmilyen tünet nem utal a cukorbetegség kialakulásáig, a most kidolgozott próba azonban már korábban és gyorsan, egyetlen vérvétellel kimutathatja. A módszer elterjedése a korai beavatkozás lehetőségével, az pedig a súlyos szövődményei miatt rettegett diabéteszen kívül az egyre több felnőtt korai halálát okozó szívbetegségek számának visszafogásával kecsegtet.

A bostoni kutatócsoport egy zsírsejtek által termelt fehérjét, az A-vitamint (retinol) megkötő proteint (RBP4) alkalmazta a próba alapjaként. Amerikai, svéd és német önkéntesektől vettek vért és mutatták ki benne az RBP4 mennyiségét. Az eredményeket az inzulinresztencia meghatározására szolgáló korábbi, jóval nehézkesebb, 4 órán át tartó módszerével nyert értékekkel vetették össze. A résztvevők között voltak kövérek és soványak is, mert a cukorbetegség a kövérek körében sokkal gyakoribb. Olyan egészségeseket is felkértek a közreműködésre, akik családjában sok volt a cukorbeteg.

"Nagyon szoros összefüggést találtunk az RBP4 vérben kimutatható mennyisége és a régi módszerrel meghatározott inzulinrezisztencia mértéke között" - állítja a kutatás vezetője, Barbara Kahn. "Az egyik vizsgálati centrum 20 egészséges önkéntesénél például milliliterenként 26 mikrogrammnyi RBP4 volt a vérben, míg 20 másik, már kezdődő diabéteszre utaló jelekkel küzdő felnőtt vérében 60 mikrogrammnyit találtunk".

A fehérje vérszintje az öszszetett anyagcsere-betegség, a metabolikus szindróma összetevőivel - a kóros testtömegindexszel, a magas koleszterinszinttel és vérnyomással stb. - is összhangban áll. A rendszeres testmozgással ráadásul csökkent az RBP4-szint - mindez arra utal, hogy egyetlen vérvétellel nem csak megjósolni lehet a jövőbeli cukorbetegség esélyét, hanem az időben megkezdett beavatkozás hatását is mérni lehet vele.

A vérteszt a jövõben a majdani diabéteszt is kimutathatja
A vérteszt a jövõben a majdani diabéteszt is kimutathatja
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.