Az ügyész halált kér Szaddámra

Halálbüntetés kiszabását kérte az 1982-es dudzsaili vérengzés megtorlásaként záróbeszédében az iraki főügyész Szaddám Huszein volt iraki elnökre és rendszerének két további, magas rangú tisztségviselőjére. Irakban romlik a biztonsági helyzet, az al-Kaida helyi csoportjai két amerikai katonát és négy orosz diplomatát tartanak fogva. Délen ugyanakkor a javuló közbiztonság jeleként a brit-ausztrál egységek átadják az irakiaknak ellenőrzésre al-Muszanna tartományt.

A bagdadi perben a vád képviselője Huszein féltestvérére és hírszerzőfőnökére, Barzán at-Tikritire, valamint Taha Jaszin Ramadánra, Irak 1991 és 2003 közötti alelnökére is javasolta kiszabni a kötél általi halált. Viszonylag enyhe büntetéseket kért a többi vádlottra, a Baath párt volt helyi tisztségviselőire - mondván, ők csak parancsokat hajtottak végre.

A főügyész szerint nem is volt 1982-ben Dudzsailban merényletkísérlet Szaddám ellen. Az egész egy koncepciós per részét alkotta, hogy megfélemlítsék az Iránhoz húzó síita többséget (1980-1988 között Irak háborúban állt Iránnal és ellene tömegpusztító fegyvereket is bevetett). Dudzsailban 148 embert kivégeztek, másokat (gyerekeket, asszonyokat, öregeket) megkínoztak. Barzán at-Tikriti személyesen részt vett több áldozat megkínzásában.

A Modzsaheddin Sura Tanács (az iraki al-Kaida egyik fedőszerve) az interneten tegnap közzétette: katonai szárnya Juszufijában (Bagdadtól délre, az úgynevezett halálháromszögben) elrabolt két amerikai katonát. A katonák múlt pénteken tűntek el egy összetűzés után. Az Egyesült Államok fegyveres erői a szövetségesek és az iraki hatóságok bevonásával kiterjedt hajtóvadászatot indítottak az emberrablók után.

Ugyancsak a Modzsaheddin Sura Tanács jelentette be, hogy Bagdadban napokkal ezelőtt elrabolt négy orosz diplomatát, ötödik társukat pedig megölte. A terrorcsoport két napot adott Oroszországnak, hogy kivonuljon (a hozzá tartozó) Csecsenföldről, és engedje szabadon a "muzulmán harcosokat". Mint a Reuters megjegyzi, egyik emberrabló közlemény hitelességét sem sikerült ellenőrizni.

Irakban, Ramadi városában a szunni ellenállók és iszlamista (külföldi) terrorcsoportok egyik nagy bázisa ellen az amerikaiak a légierő, valamint harckocsik bevetésével kiterjedt offenzívát indítottak. Nuri al-Maliki iraki kormányfő jelezte, hogy kételemű taktikát folytat. Egyfelől kemény katonai eszközökkel, amerikai katonákkal töri meg a Ramadiban fészkelő terrorcsoportokat, másrészt tárgyalásokkal igyekszik egyetértésre jutni a törzsi vezetőkkel.

Az ország déli részén fekvő al-Muszanna tartományban - amely biztonsági szempontból átkerül iraki hatáskörbe - jelenleg a brit csapatok vezetik a többek közt japán és ausztrál erőkből álló nemzetközi kontingenst. Al-Muszanna az első az ország tartományai közül (a viszonylag békés, zömmel kurdok lakta északi területeket nem számítva), amely teljes mértékben iraki ellenőrzés alá kerül.

EU-terv a palesztinok segélyezésére

Benita Ferrero-Waldner, az Európai Unió külügyi biztosa a Reutersnek nyilatkozva tegnap nem jelölt meg menetrendet az unió segélyakciójának ütemezésére. Brüsszelben olyan rendszert dolgoznak ki, amely megkerüli a szélsőségesnek tartott Hamasz-kormányt, és közvetlenül juttatja el a segélyeket a rászoruló lakosságnak, a többi között csaknem 170 ezer palesztinnak, akik a közigazgatásban dolgoznak. Ezek a Hamasz hatalomra jutása, hónapok óta nem kaptak fizetést, mert a szervezet továbbra is Izrael megsemmisítését tartja alapfeladatának. Az EU-segélyakciót egyeztették a közel-keleti rendezésen munkálkodó kvartettel (az EU, az USA, Oroszország és az ENSZ). Az elképzelések szerint már júliusban elkezdik a segélyakciót.

Szaddám Huszein a fõügyész beszédét hallgatja
Szaddám Huszein a fõügyész beszédét hallgatja
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.