Pánikban a bálnavédők

Újra izgulhatunk a Szabadítsátok ki Willyt! című film bálnahőséért - állítják az állatvédők. Japán a hét végén "történelmi sikert" aratva elérte, hogy a Nemzetközi Bálnavadászati Bizottság (IWC) elfogadjon egy olyan deklarációt, amely szerint a kereskedelmi célú bálnavadászatot tiltó moratórium felesleges, és a tengerek halállományának csökkenéséért a fennmaradt néhány ezer bálna a felelős (nem pedig az emberiség természeti erőforrásokkal való rablógazdálkodása).

Egyelőre a nyilatkozat - amelyet 33-32 arányban fogadott el a bizottság, Kína tartózkodása mellett - nem fenyegeti az 1986-ban kimondott bálnavadászati moratóriumot, mert az csak kétharmados többséggel lenne eltörölhető. Ez a tiltás mentette meg a Föld legnagyobb teremtményeit a kipusztulástól. Az állatvédők (és Tokió is) mindenesetre úgy vélik, hogy Japán megtette az első lépést a tilalom feloldása felé.

A szigetország évek óta igyekszik megszerezni az IWC szavazati többségét. Japán egyre több bálnavadászat-párti országot vett rá, hogy lépjenek be a szervezetbe. Gyakran szegény országok pénzügyi segélyezésével érte el, hogy azok csatlakozzanak a bizottsághoz, és szavazatukkal a bálnavadászat engedélyezését támogassák - emlékeztet az MTI. Japán úgy véli, a bálnák száma már ismét elég magas ahhoz, hogy halászni lehessen, mindössze megfelelő szabályozásra van szükség.

Brazília képviselője botránynak nevezte az IWC 58. éves közgyűlésen hozott határozatot. A dél-amerikai ország és Új-Zéland közölte: vitatni fogják a deklaráció megállapításait. A Greenpeace képviselője, Stefanie Werner a bálnavédelem végének kezdetéről beszélt. A bálnákat védő egyik szervezet szerint a döntés "ébresztő" lesz az állatvédőknek - írta a BBC. Az állatvédők egyébként Dániát hibáztatják a szöveg elfogadásáért. Az északi ország az egyetlen EU-tagállam, amely Japánnal szavazott.

A karibi St. Kitts- és Nevis-szigeteken rendezett közgyűlésen Japán érzékeny vereségeket is szenvedett négy másik szavazáson. A tilalmat megkerülő javaslatai (megtiltani, hogy az IWC foglalkozzon a delfinek és a kis bálnák ügyével, bevezetni a titkos szavazást, megengedni, hogy kis japán tengerparti közösségek foghassanak bálnát, szüntessenek meg egy déli-óceáni védett területet) elbuktak. Magyarország mind az öt kérdésben nemmel voksolt.

A szavazati arányok jövőre még kritikusabbá válhatnak, hiszen akkor vizsgálják felül az alaszkai amerikai indiánok halászati jogát, amelynek megújítását a Japán vezette blokk leszavazhatja - jelentette a BBC. Washington egyelőre nemmel szavazott a deklarációra.

A nem kötelező érvényű 1986-os tilalom ellenére Japán és Izland egy kiskapu segítségével azóta is folytat kereskedelmi célú cetvadászatot. A "Tudományos bálnavadászprogram" értelmében a veszélyeztetett fajokat nem szabad bántani, de megengedett azok vadászata, amelyekből elegendő számú egyed él a vizekben. Norvégia nem vesz tudomást a tilalomról. A bálnavadászat ellenzői biztosak benne, hogy Japán lépésről lépésre megszerzi a döntő befolyást az IWC-tanácskozások napirendi pontjainak meghatározása felett, majd eléri a kereskedelmi célú bálnavadászat újraengedélyezését.

Japán tavaly ezer bálnát fogott ki. Szüksége is lehet rá, mert a szigetország egyik gyorsétterme bálnaburgerrel szeretné meghódítani a japán fiatalokat, az ifjú vásárlók többsége jobban kedveli ugyanis a hamburgert, mint a hagyományos japán konyhát. A cetburger 300 jenbe (500 forintba) kerül.

Kék bálna
Kék bálna
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.