Parlamenti vitanap: Reform vagy megszorítás?
"A kiigazítás ahhoz kell, hogy visszatérjünk az egyensúlyi pályára,a reformok pedig ahhoz kellenek, hogy (...) ezen a pályán lehessenmaradni (...), hogy mindazok a rendszerek, amelyeket működtetünk azoktatástól az egészségügyig, azok igazságosabban működjenek" -fogalmazott a kormányfő.
A miniszterelnok.hu oldalon közzétették azokat a prezentációkat, amelyek a miniszterelnök beszédének háttéradatait tartalmazzák.
Areformok felölelik az egész ciklust és főképp a 2006 közepétől 2008-igterjedő időszakban lesznek intenzívek, míg az átfogó beruházásokprogramja 2007-től lesz egyre intenzívebb, és eltart a következőévtized közepéig - ígérte.
A kormányfő szerint az Új egyensúlyprogram összefügg a választási programmal és a kormányprogrammal is; azállam működésének, intézményi világának átalakítása és az állampénzügyi-gazdálkodási egyensúlyának a megteremtése a feltétele annak,hogy megvalósuljanak az Új Magyarország program fejlesztései,beruházásai.
"Azok, akik azt mondják, hogy az állam továbbikiadáscsökkentést eszközöljön, (...) lényegében azt mondják ezek azérvelők, hogy csökkentsük az állam szociális kiadásait, a nyugdíj-, acsalád-, és a lakástámogatást. Azt kell mondjam, hogy nem" - jelentetteki.
A kormányfő kiemelte: azoktól kell bevételt szerezni, akik eddig nem fizettek adót, vagy a kelleténél kevesebbet fizettek.
Beszéltarról, hogy a kormány szerint a gyors intézkedések mellett szól, hogymielőbb igazságosabb, teljesítőképesebb, elérhetőbb egészségügy,oktatás jöhessen létre, hogy megindulhassanak a fejlesztések. Aminiszterelnök a legnehezebb szakasznak 2006 második felét és 2007 elsőfelét nevezte.
Kitért arra is, hogy péntek-szombaton a kormánybalatonőszödi ülésén összerakja az első másfél, két évreformmenetrendjét, és eközben készül a következő 7-8 évesfejlesztési-beruházási program is, amelyet ősszel nyújtanak be azuniónak.
Lendvai: az adóemelés nem reform
Az, hogytöbb tb-járulékot kell fizetni, vagy hogy megmarad a tételesegészségügyi hozzájárulás, az nem reform, hanem kényszertakarékosság,de az, hogy közben kiépülnek a feltételei egy valóságos biztosításijogviszonynak, az már reform - érvelt a vitában Lendvai Ildikó.
Azadóemelés nem reform - folytatta - de az, hogy jelentős jövedelmekbelépnek az adóalapba, hogy "umbuldajövedelmek" kifehérednek, hogy az"áttekinthetetlen mentességek dzsungelét kicsit ritkítjuk", hogyazonossá válik a munkajövedelmek és a tőkejövedelmek terhelése, az márreform.
Hangsúlyozta: az adóemelési, költségvetést kiigazítójavaslatokhoz nem kérnek ellenzéki támogatást, a kétharmadostörvényeknél azonban - fordult a Fideszhez - együttműködésre vanszükség, ezért nem lehet kibújni a véleménynyilvánítás felelőssége alól.
Aszocialista politikus azt kérte az ellenzéktől, hogy "álljon elő afarbával", mondja el, hogyan csökkentené az állam kiadásait, ha úgygondolja, hogy nem bevételnövelésre, hanem kiadáscsökkentésre vanszükség.
Fidesz: ez fosztogatás
Navracsics Tibor, a Fidesz frakcióvezetője szerint akormány Új egyensúly programja nem kiigazítás, az sem biztos, hogymegszorítás, hanem inkább "fosztogatás".
Az Új egyensúly program azért rossz, mert azoktól vesz el, akikfenntartják az országot. "Azok az aktívak, akiket most megadóztatnak,akiknek az életkörülményeit nehezebbé teszik, azok el fognakszegényedni, tönkre fognak menni, (...) az a veszély, hogy szűkülni fogaz aktívak köre" - mondta.
A Fidesz azt javasolja a kormánynak, hogy teremtsen munkahelyeket, adóés járulékcsökkentéssel próbálja mozgásba hozni a gazdaságot. Le kellülni adóreform-tárgyalásra, nem csak bejelenteni választások előtt,hogy adócsökkentés következik, a választások után pedig, hogy bocs,mégsem - fogalmazott Navracsics.
Gyurcsányhoz fordulva azzal zárta felszólalását: a jövő kérdése, hogyez egy rossz program, ami önt rossz miniszterelnökké fogja tenni, vagyön rossz miniszterelnök, ezért rossz a program.
Kuncze: a kormányzati ciklus tétje a reform
A stabilizációt, a reformok végrehajtását és az európai uniós támogatások megfelelő felhasználását nevezte a kormányzati ciklus legfőbb tennivalóinak Kuncze Gábor. "Igen, ez bizony megszorítás a közigazgatás (...) és az állam részére (...), a lakosság számára (...), a vállalkozások számára" - mondta az SZDSZ elnöke.
Kuncze szerint az egészségügyben a több biztosítós modellt kell megteremteni, a közigazgatásban mindenekelőtt csökkenteni kell az Országgyűlés létszámát, az önkormányzati igazgatásban az erős kistérségeket és a régiókat kell megteremteni, az oktatásban pedig annak kell a fő kérdéssé válni, mitől lesz versenyképesebb a magyar gyerekek tudása.
Az adórendszerről azt mondta, hogy a csökkentést, később az egykulcsos adót, és az átláthatóságot kell megvalósítani. "Ez a tétje ennek a négyéves kormányzati ciklusnak” – hangoztatta.
A KDNP lemondásra szólított fel, az MDF támadásról beszélt
A KDNP egyik vezérszónoka lemondásra és bocsánatkérésre szólította fel a pénzügyminisztert a valós hiányadatok elhallgatása miatt, Dávid Ibolya (MDF) pedig közölte: az előterjesztés soha nem látott mértékű támogatási elvonás és támadás a magyar középosztály ellen.
Lukács Tamás (KDNP) úgy fogalmazott, hogy a pénzügyi válság egy súlyos erkölcsi válság következménye. Kijelentette: Veres János pénzügyminiszter, aki fél évvel ezelőtt még 4,7 százalékos költségvetési hiányt tervezett, most pedig 9,7 százalékról beszél, erkölcsileg alkalmatlan feladata ellátására.
Dávid Ibolya Gyurcsány Ferenc és az MSZP mellett keményen bírálta a korábban adócsökkentést ígérő SZDSZ-t és a "legpopulistább, négyezermilliárdos ígéretkampányt" folytató Fideszt is. Szerinte a tervezett intézkedések úgy vetítenek előre kétezermilliárdos megszorítást, hogy a kormány az elmúlt négy évben nyolcezermilliárdot pancsolt el.
(forrás: MTI)