A Liga elutasítja a reformcsomag egyes részeit
A Liga Szakszervezetek elutasítja az Új Egyensúly csomag egyes, munkavállalókra vonatkozó téziseit – jelentette be Gaskó István, a szervezet elnöke.
Az elnök radikális megszorító csomagnak nevezte a kormányprogramot, és úgy vélekedett: nincs elfogadható magyarázat arra, hogy a munkavállalók nem kaptak megfelelő képet a gazdaság állapotáról a csomag előterjesztése előtt.
Hozzátette: visszautasítják azt, hogy a kialakult állapotokért a szakszervezetek politikája felelős.
Az elnök kifejtette: nem lehet tovább terhelni az adó- és járulékfizető munkavállalókat, miközben a kormány nem tette meg a szükséges lépéseket a feketegazdaság visszaszorítására. Ismertetése szerint a feketegazdaság becsült GDP-arányos mértéke Magyarországon kétszer magasabb, mint az EU 15-öknél.
A feketegazdaságban annyi tartalék van az adók és járulékok beszedése területén, amennyi a megszorító intézkedések forrásigényének egészét kitenné - vélekedett Gaskó.
Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy a reformok nem rajzolódnak ki a megszorító csomagból, az elosztórendszerek átalakítására vonatkozó ígéretek csak ígéretek maradtak.
A Liga szolidáris az elbocsátással fenyegetett köztisztviselőkkel és közalkalmazottakkal - tette hozzá. Az elnök sajnálatát fejezte ki az egészségbiztosítási járulék csaknem duplájára emelése és a munkavállalói járulék 50 százalékos tervezett emelése miatt.
A villamosenergia- és gázáremeléssel kapcsolatban elmondta: ez a jövő évi bérfejlesztésnél a peremfeltételek kialakításakor az inflációs ráta megnövekedett mértéke miatt jelentősebb bérkövetelést fog generálni.
Kónya Péter társelnök elmondta: a fegyveres rendvédelmi szervek az elmúlt évek leépítései nyomán elérkeztek teljesítőképességük határához. Ebben szférában nem kerülhet sor további elbocsátásokra. A területen nem megszorító, hanem átcsoportosító intézkedéseket kell tenni, mivel a szervek idei költségvetése már félévkor ki fog merülni a különleges kiadások miatt – közölte Kónya.
Kitért arra: vizsgálják annak lehetőségét, hogyan szerezhetnek érvényt az egészségügyi dolgozók elmaradt ügyeleti díjai kifizetésének.
Kerpen Gábor, a Liga alelnöke elfogadhatatlannak nevezte, hogy a megszorító intézkedések hatására szeptemberről októberre minden magyarországi munkavállaló fizetése nominálisan legalább 2,5 százalékkal fog csökkenni.
A közalkalmazottak több ezer fős tervezett elbocsátásáról úgy vélekedett, hogy az intézkedés hatásvizsgálata nélkül a kormány nehéz helyzetbe fogja hozni magát.
A Liga javaslatokat fogalmazott meg a Munka törvénykönyve módosítására. Egyebek között a szakszervezeti tisztséget betöltő dolgozók munkajogi védelmével, munkaügyi ellenőrzésekkel és a hatékonyabb, "árbevétel-arányos" bírságolással kapcsolatban sürgetnek változást.
(forrás: MTI)