Jörg Haider háborús bűnösnek nevezte Busht
Az osztrák politikus, akinek népszerűsége szűkebb pátriáján kívül jelentősen megcsappant az utóbbi időben, az osztrák Die Presse konzervatív napilap kérdéseire erősítette meg korábbi véleményét az amerikai elnökről. A Szövetség Ausztria Jövőjéért (BZÖ) elnevezésű párt vezetője - aki már nem egyszer bejelentette, hogy visszavonul az országos politizálástól - az újság szombati számában úgy magyarázta, hogy az amerikai elnök tudatosan valótlanságokkal és hazugságokkal indította meg a háborút, és ezzel a Közel-Kelet egészét "boszorkányüstté változtatta". Hozzáfűzte, még mindig az a meggyőződése, hogy Szaddám Huszein rezsimje kész lett volna a hatalom békés átadására. Azt hangoztatta, hogy semmiféle lényeges eredményt nem vár az amerikai elnök bécsi látogatásától, amelynek keretében Bush szerdán részt vesz az EU-Amerika-csúcstalálkozón. Kijelentette, hogy szívesen megmondaná az amerikai elnöknek: az Egyesült Államoknak végre el kellene fogadnia, hogy nem állhat a nemzetközi jog felett, mert hogyan is működhet a nemzetközi közösség, ha az egyetlen szuperhatalom nem tartja be a játékszabályokat.
Néhány nappal ezelőtt Alfred Gusenbauer, az ellenzéki Osztrák Szociáldemokrata Párt (SPÖ) vezetője is az iraki háborúval szemben foglalt állást. A Haidernél jóval befolyásosabb politikus egy lapnyilatkozatában az iraki háború befejezésére és fokozatos csapatkivonásra szólította fel Washingtont. Az őszi parlamenti választások megnyerésére készülő párt vezetője a szeptember 11-i egyesült államokbeli terrortámadásokat követő pótcselekvésnek minősítette a háborút, amely nem jelent hozzájárulást a terrorizmus elleni küzdelemhez. Arra hivatkozott, hogy Szaddám Huszein Irakja ugyan kétségtelenül diktatúra volt, ám nem voltak tömegpusztító fegyverei, és semmi köze sincs az al-Kaidához.
Az osztrák tömegtájékoztatás az utóbbi napokban több olyan felmérést is közölt, amelyek azt mutatják, hogy Ausztriában távolról sem kedvező az amerikai elnök, illetve az Egyesült Államok megítélése. A NEWS című magazinban ismertetett felmérés szerint az osztrákok 72 százaléka rendkívül unszimpatikusnak tartja az amerikai elnököt. A Gallup-felmérés résztvevői közül csak minden ötödik vélte úgy, hogy az amerikai elnök a terrorizmus elleni küzdelem harcosa lehet vitatott politikájával. A válaszadók 82 százaléka szerint az osztrák kancellárnak fel kell vetnie a guantánamói fogolytábor ügyét az amerikai elnökkel tartandó megbeszélésén. A Die Presse szombaton idézte az Eurobarometer felmérését, amely szerint csak az osztrákok 14 százaléka állítaná azt, hogy az Egyesült Államok szerepe pozitív a világbékét illetően, míg 62 százalék szerint negatív. (MTI)