Hazaszállították a Guantánamón öngyilkosságot elkövetett foglyokat
Az amerikai hadsereg korábbi közlése szerint az egyik rab jemeni, két társa szaúdi állampolgár volt, s a három férfi június 10-én ruhaneműből és lepedőből font kötéllel akasztotta fel magát szigorúan őrzött cellájában. Ez volt az első öngyilkosság a 2002 óta működtetett hírhedt börtöntáborban.
Pénteki hivatalos nyilatkozatában a Pentagon ismételten azt hangoztatta, hogy a három fogoly földi maradványait a lehető legnagyobb tisztelettel kezelték. A közlemény szerint egy, az iszlám kultúrát, illetve hagyományokat ismerő szakértő segítette a guantanámói börtönhatóságokat abban, hogy a holtestekkel mind kulturális, mind vallási téren megfelelő módon bánjanak.
A halálesetek nyomán újra felerősödtek az amerikai támaszponton működő börtönt bíráló hangok. Számos jogvédő szervezet, sőt jó néhány kormány is követelte a Kuba szigetén lévő tábor bezárását. Pénteken este a Washingtonban tartózkodó olasz külügyminiszter adott hangot ennek a követelésnek.
Az amerikai védelmi minisztérium elismerte a foglyokkal szembeni visszaéléseket
Elismerte az amerikai védelmi minisztérium az iraki foglyokkal szembeni elkövetett visszaéléseket helyi idő szerint pénteken este Washingtonban közzétett jelentésében. A 2003 ás 2004 közötti időszakot vizsgáló Pentagon-jelentés több olyan esetet sorolt fel, amelynek során az iraki rabokkal szemben az amerikai katonák nem a megfelelő bánásmódot tanúsították. A visszaélések között említette, hogy a foglyokat több esetben nem hagyták aludni és rendkívül hangos zenét hallgattattak velük. Előfordult továbbá, hogy rabokat tizenhét napon keresztül kenyéren és vízen tartottak.
Mindazonáltal a beszámolójában a védelmi minisztérium arra a következtetésre jutott, hogy ez a magatartás nem volt ugyan megfelelő, de nem nevezhető törvénytelennek. A Pentagon érvelése szerint a visszaélések az emberhiányra, illetve a felügyelet, továbbá az irányítás elmaradására vezethetők vissza, s nem tudatos magatartásról volt szó. Az érintett különleges egységek nevét, illetve a visszaélések helyszíneit a beszámoló nem említette.
A jelentést átadták az Amerikai Szabadságjogok Polgári Uniójának (ACLU) - közölte a Pentagon. Az amerikai védelmi minisztérium által készített beszámoló azt az időszakot fogja át, amikor ismertté váltak a hírhedt Abu Graib börtönben elkövetett, rendkívül durva visszaélések, amelyek számos országban óriási tiltakozást váltottak ki.
(MTI)