Kamatozik-e a kiigazítás?
Az államnak vissza kell vonulnia, hogy teret adjon a vállalkozásoknak, s hogy ne emelkedjék tovább az államadósság - mondta tegnap Kovács Álmos, a Pénzügyminisztérium helyettes államtitkára az Amerikai Kereskedelmi Kamara (AmCham) és az ICEG kutatóintézet rendezvényén, amely a Kritikus döntések a választások után címet viselte.
A pénzügyi tárca képviselője azt mondta, hogy a reálbérek három-négy, a reáljövedelmek két-három százalékkal csökkenhetnek a tervezett intézkedések nyomán. A kormány azonban nem számít mérséklődésre a magánszférában. A reálbérek alakulása nyomán visszaeshet a fogyasztás is, a gazdaság növekedési üteme két százalékra lassulhat 2007-ben. A költségvetés hiánya jövőre a GDP öt, 2008-ban 3-3,5 százalékára rúghat. Hozzátette: az uniónak beterjesztendő konvergenciaprogramot a vállalt döntésekre építik, s nem fordítva, mint eddig, hogy az euró bevezetésének kitűzött dátumához igazították a sarokszámokat, amelyeket azonban a politika nem érzett kötelezőnek magára nézve. A program nem zárja ki az euró bevezetését, de Kovács Álmos dátumot nem említett.
Az intézkedésekről a sajtóból értesült a jegybank, hangoztatta Hamecz István, az MNB-igazgató. Mindabból, amit számításba tudnak venni, jelenleg az körvonalazódik, hogy jövőre tartható az ötszázalékos deficit, függően az autópálya-elszámolásoktól. Az MNB májusi inflációs jelentésében publikált előrejelzések is módosulnak, hiszen az infláció az idén nem 2,1, hanem 3,3, jövőre pedig hat-hét százalékos lesz. A gazdasági növekedés irama két-három százalékra esik vissza 2007-ben és 2008-ban, de kedvező ugyanakkor, hogy a folyó fizetési mérleg hiánya is csökken, az idei 8,3 százalékról öt-hat százalékra - a GDP-hez viszonyítva. Hamecz kijelentette: a kormány brutális, a Bokros-csomag mértékét meghaladó kiigazítást határozott el, de rosszul kommunikálta. A befektetőknek örömtáncot kellene járniuk, ám fanyalognak. Hozzátette: a monetáris tanácsnak a következő hónapokban meg kell ítélnie, hogy a sebezhetőség szempontjából jó irányba tett, ám gyenge szerkezetű, inflációnövelő hatású, túlságosan a bevételek emelését ösztönző, a jegybankot elvileg kamatemelésre késztető lépésekre miként reagál.
Veres János pénzügyminiszter szerint mindenesetre nincs szükség kamatemelésre, mert a kormány takarékossági intézkedései elegendőek. "A fiskális kiigazítás olyan mértékű, hogy emellett már nincs szükség monetáris szigorításra" - nyilatkozta a pénzügyminiszter a Dow Jones hírügynökségnek pénteken, mintegy üzenve a jegybank monetáris tanácsának a hétfői ülésé előtt. Hozzátette: a strukturális intézkedések hatása az inflációra csak átmeneti jellegű, ezért dönthet a jegybank monetáris tanácsa a kamatszint változatlanul hagyása mellett a hétfői ülésen. Az egyik oldalon való szigorítás több mint elegendő a magyar gazdaság számára - mondta.
Brüsszel szerint az irány már helyes
Az Európai Bizottság a helyes irányba tett lépésnek tekinti a magyar kormány bejelentett intézkedéseit, üdvözli a törekvést az átláthatóságra, de aggasztja, hogy a legfrissebb közlések szerint a költségvetési helyzet rosszabb a vártnál - jelentette ki Amelia Torres, Joaquín Almunia gazdasági és pénzügyi biztos szóvivője. Érdemben akkor tudnak nyilatkozni a programról, ha majd a beadott konvergenciaprogramon keresztül az államháztartási konszolidáció többéves stratégiája is világossá válik. Gyurcsány Ferenc kormányfő Brüsszelben kijelentette: uniós kollégái a magyarországi reformokat "nyitottan, érdeklődően és bátorítóan" fogadták, példákat hozva fel arra, hogy nekik is milyen nehéz végigvinniük hasonló átalakításokat. Megerősítette, hogy a kormány tartja a szeptember elsejei határidőt, amely az átdolgozandó konvergencia-
program brüsszeli beadására vonatkozik. Válaszában megkerülte a kérdésben szereplő felvetést, hogy a beadásra a határidőnél korábban is sor kerülhet-e. (Brüsszeli tudósítónktól)